Koreańczycy przejmują Danwood

14 lutego 2020

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na mocy której sprzeda Danwood, lidera wśród producentów prefabrykowanych domów w standardzie pod klucz w Niemczech i w Polsce.

Kupujący – GS Engineering & Construction – jest jedną z największych firm budowlanych w Korei Południowej.

Danwood z siedzibą w Białymstoku oraz dwoma zakładami produkcyjnymi w Bielsku Podlaskim projektuje i buduje gotowe do zamieszkania domy dla klientów indywidualnych. W grudniu 2013 r. EI odkupiło spółkę od Budimex SA. W 2013 r. Danwood dostarczył swoim klientom 685 domów, generując przychody w wysokości 410 mln PLN. Do końca 2019 r. moce produkcyjne spółki osiągnęły poziom 2.000 domów, a przychody przekroczyły 1,16 mld PLN.

W latach 2014-2019 Danwood zainwestował ponad 110 mln PLN w zwiększenie mocy produkcyjnych. W tym samym okresie liczba pracowników wzrosła ponad dwukrotnie i na koniec 2019 r. wyniosła przeszło 2.000 osób. Spółka działa w pięciu europejskich krajach, w tym w Niemczech, gdzie od czterech lat jest niekwestionowanych liderem w swoim segmencie rynku. Dzięki szerokiej palecie produktów i korzystnym cenowo rozwiązaniom Danwood gwarantuje kompleksową obsługę osobom, które chcą kupić dom pod klucz w średnim segmencie cenowym. Oferta spółki odpowiada zatem na potrzeby klientów w najbardziej atrakcyjnej części rynku zarówno pod względem wielkości, jak i dynamiki wzrostu. Ultranowoczesne zakłady produkcyjne, własne ekipy budowalne, doświadczony zespół inżynierów i architektów sprawiają, że Danwood będzie się dalej dynamicznie rozwijał dzięki korzystnym trendom na rynkach.

– Praca z Jarosławem Jurakiem, prezesem Danwood i jego zespołem z była dla nas prawdziwą przyjemnością – powiedział Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za tę inwestycję. – Wspólnie zbudowaliśmy firmę, która nie tylko rozwijała się szybciej niż rynek, ale również potroiła moce produkcyjne, opracowała wyjątkowo skuteczne podejście do sprzedaży oraz osiągnęła doskonałość operacyjną, która będzie napędzać wzrost w nadchodzących latach – dodał.

Komentując transakcję, Jarosław Jurak powiedział: „- esteśmy przekonani, że dzięki nowym właścicielom Danwood będzie dalej umacniał swoją pozycję w Europie. Dodatkowo otrzymaliśmy szansę podbicia nowych rynków poza UE i zostania światowym liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych.

Wartość transakcji wyniesie 140 mln EUR. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Niemcy też się muszą automatyzować

1 czerwca 2020

Nadal istnieje duży potencjał zwiększenia wydajności w niemieckich przedsiębiorstwach średniej wielkości: nawet jedna na pięć firm produkcyjnych w Niemczech nie osiąga stopnia automatyzacji przekraczającego 75 procent w wewnętrznym przepływie materiałów.

czytaj więcej »


Fabryka KION idzie w stronę ekologii

28 maja 2020

KION Group stawia przy budowie nowego zak­ła­­du w Kołbaskowie na zrównoważony rozwój.  – Ultranowoczes­ny zakład produkujący wózki widłowe z przeciwwagą będzie korzystał z najnowszych osiągnięć wiedzy technicznej – podkreśla kierownik zakładu, Knut Angres. Zakład za­pro­­jek­­to­wano w taki sposób, by był przyjazny dla środowiska w każdym zakresie.

czytaj więcej »


Branża meblowa czeka na odmrożenie gospodarki

25 maja 2020

Epidemia koronawirusa zatrzymała rozwój polskiej branży meblarskiej. Wprowadzone ograniczenia uderzyły najmocniej w mikroprzedsiębiorców, którzy stanowią większość firm na rynku. W kwietniu 2020 roku ich zadłużenie w bazie Krajowego Rejestru Długów wyniosło prawie 80% wszystkich należności branży.

czytaj więcej »


PZL Sędziszów właścicielem marki Battery Guru

22 maja 2020

Spółka PZL Sędziszów, lider  w  dziedzinie  produkcji  filtrów  samochodowych, została właścicielem marki Battery Guru – polskiego producenta baterii litowo-jonowch. Oprócz produkcji baterii dla przemysłu, elektromobilności oraz ośrodków naukowych z całego świata,

czytaj więcej »


Stefanie Hegels będzie nowym dyrektorem zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni

18 maja 2020

Z dniem 1 czerwca 2020 r., funkcję dyrektora zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni obejmie Stefanie Hegels. Stefanie Hegels zastąpi na tym stanowisku Christiane Engel, która w 2018 roku jako pierwsza kobieta w koncernie Volkswagen objęła funkcję dyrektora zakładu.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter