Koreańczycy przejmują Danwood

14 lutego 2020

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na mocy której sprzeda Danwood, lidera wśród producentów prefabrykowanych domów w standardzie pod klucz w Niemczech i w Polsce.

Kupujący – GS Engineering & Construction – jest jedną z największych firm budowlanych w Korei Południowej.

Danwood z siedzibą w Białymstoku oraz dwoma zakładami produkcyjnymi w Bielsku Podlaskim projektuje i buduje gotowe do zamieszkania domy dla klientów indywidualnych. W grudniu 2013 r. EI odkupiło spółkę od Budimex SA. W 2013 r. Danwood dostarczył swoim klientom 685 domów, generując przychody w wysokości 410 mln PLN. Do końca 2019 r. moce produkcyjne spółki osiągnęły poziom 2.000 domów, a przychody przekroczyły 1,16 mld PLN.

W latach 2014-2019 Danwood zainwestował ponad 110 mln PLN w zwiększenie mocy produkcyjnych. W tym samym okresie liczba pracowników wzrosła ponad dwukrotnie i na koniec 2019 r. wyniosła przeszło 2.000 osób. Spółka działa w pięciu europejskich krajach, w tym w Niemczech, gdzie od czterech lat jest niekwestionowanych liderem w swoim segmencie rynku. Dzięki szerokiej palecie produktów i korzystnym cenowo rozwiązaniom Danwood gwarantuje kompleksową obsługę osobom, które chcą kupić dom pod klucz w średnim segmencie cenowym. Oferta spółki odpowiada zatem na potrzeby klientów w najbardziej atrakcyjnej części rynku zarówno pod względem wielkości, jak i dynamiki wzrostu. Ultranowoczesne zakłady produkcyjne, własne ekipy budowalne, doświadczony zespół inżynierów i architektów sprawiają, że Danwood będzie się dalej dynamicznie rozwijał dzięki korzystnym trendom na rynkach.

– Praca z Jarosławem Jurakiem, prezesem Danwood i jego zespołem z była dla nas prawdziwą przyjemnością – powiedział Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za tę inwestycję. – Wspólnie zbudowaliśmy firmę, która nie tylko rozwijała się szybciej niż rynek, ale również potroiła moce produkcyjne, opracowała wyjątkowo skuteczne podejście do sprzedaży oraz osiągnęła doskonałość operacyjną, która będzie napędzać wzrost w nadchodzących latach – dodał.

Komentując transakcję, Jarosław Jurak powiedział: „- esteśmy przekonani, że dzięki nowym właścicielom Danwood będzie dalej umacniał swoją pozycję w Europie. Dodatkowo otrzymaliśmy szansę podbicia nowych rynków poza UE i zostania światowym liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych.

Wartość transakcji wyniesie 140 mln EUR. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

ZF dołącza do Open Manufacturing Platform

21 lutego 2020

Friedrichshafen. ZF Friedrichshafen AG dołącza do Open Manufacturing Platform (OMP), uruchomionej w kwietniu 2019 r. przez Grupę BMW i Microsoft. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie szybszego i efektywniejszego kosztowo wprowadzania innowacji w przemyśle produkcyjnym.

czytaj więcej »


35 lat Drutexu

20 lutego 2020

Drutex świętuje 35-lecie działalności. Firmą od czasu powstania konsekwentnie kieruje jej twórca i prezes Leszek Gierszewski. Pod jego przewodnictwem oraz dzięki jego zdolnościom biznesowym z wytwórcy m. in. siatek ogrodzeniowych, drutu i wyrobów z drutu czy gwoździ stał się wiodącym producentem stolarki okienno-drzwiowej w Europie. Dziś w spółce zatrudnionych jest ponad 3300 pracowników na 110.000 m2 powierzchni produkcyjnej.

czytaj więcej »


Danfoss stawia na Polskę

19 lutego 2020

Zarząd Danfoss Group podjął decyzję o rozwoju działalności w Polsce. Już w tym roku w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się budowa nowej hali o pow. 10 tys. m2, w której ulokowana zostanie połowicznie i całkowicie zautomatyzowana produkcja oraz budynek biurowy.

czytaj więcej »


Rok 2020 będzie trudny dla polskiego przemysłu

18 lutego 2020

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w grudniu 48 punktów. Mimo, że prognozy ekonomistów były o wiele bardziej pesymistyczne, w nowym roku polskie firmy wytwórcze nie mogą spać spokojnie. Wynik poniżej granicy 50 punktów wciąż oznacza niezadowalającą dynamikę produkcji przemysłowej. Jednym ze sposobów na przetrwanie przy małej liczbie zamówień jest wykorzystanie technologii analitycznych.

czytaj więcej »


BorgWarner kupi Delphi Technologies

17 lutego 2020

Fuzjom koncernów motoryzacyjnych towarzysza podobne ruchy producentów części. BorgWarner, amerykański dostawca komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego, przejmie kontrolę nad Delphi Technologies, producentem części silników i skrzyń biegów.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter