Dwie polskie firmy inwestują w KPT

23 marca 2020

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Otrzymały je firmy Columbus Energy oraz JMB Spółka Cywilna. Do tej pory w Małopolsce wydano ich już 60 decyzji. 

Firma Columbus Energy S.A. jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Oferuje ekologiczne rozwiązania dla klienta indywidualnego, dla biznesu, rolnictwa, a także pomaga w tworzeniu farm fotowoltaicznych na każdym gruncie. Columbus Energy S.A. to spółka z siedzibą w Krakowie, prowadząca działalność gospodarczą w branży odnawialnych źródeł energii.

Nowa inwestycja polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa oraz rozbudowaniu bazy infrastrukturalnej i osobowej.  W ramach inwestycji zostaną zakupione specjalistyczne sprzęty oraz powstanie 225 nowych miejsc pracy. Inwestycja zostanie zrealizowana w Krakowie i Krzeszowicach w województwie małopolskim, jak również w miejscowości Mareza w województwie pomorskim. Kosztami kwalifikowanymi będą dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników. Przedsiębiorca jest zobowiązany do poniesienia kosztów w wysokości co najmniej 5 000 000,00 zł.

60 decyzję o wsparciu otrzymała firma JMB Spółka Cywilna z siedzibą w Kozach. Inwestycja polega na utworzeniu nowego przedsiębiorstwa poprzez zakup nowej nieruchomości wraz z położonym na niej obiektem jego rozbudowaniu i wyposażeniu, co pozwoli na podniesienie jakości produkcyjnej i tym samym wpłynie na wzrost sprzedaży produktów. Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscowości Bielany, gmina Kęty.

W ramach projektu przewidziane jest powstanie przynajmniej 1 nowego miejsca pracy. Mikro przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 2 000 000,00 zł.  Firma została założona w 1993 roku jako przedsiębiorstwo handlowe, zlecające podwykonawcom produkcję autorskich mieszanek przyprawowych dla przemysłu mięsnego. Po kilku latach działalności właściciele firmy podjęli decyzję o uruchomieniu własnej produkcji, co gwarantowało pełną kontrolę nad tym procesem, a także przejęcie odpowiedzialności za jakość produktu. Nowa inwestycja w ramach PSI to kolejny krok w dalszym rozwoju tej rodzinnej firmy.

– Po raz kolejny przekonujemy się, jak trafną decyzją było odejście od wydzielonych obszarów specjalnych stref ekonomicznych na rzecz Polskiej Strefy Inwestycji znanej pod hasłem „cała Polska strefą”. Firmy, które otrzymują dziś decyzje o zwolnieniu z podatku dochodowego zainwestują w Kętach i Krzeszowicach. Gdyby nie nowy kształt przepisów o wsparciu inwestycji, nie byłoby to możliwe. Gratulujemy i zachęcamy innych przedsiębiorców do skorzystania z tej możliwości rozwoju firmy – komentuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora KPT

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Polska ma duży problem z przyciąganiem i rozwijaniem kadr

27 marca 2020

Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem pracowników o takich kompetencjach, jakie są potrzebne do prawidłowego działania ich firm. W przyszłości może być o nich jeszcze trudniej, bo polskie instytucje ani rząd nie wspomagają biznesu w poszukiwaniu, kształceniu i rozwijaniu talentów, które mogłyby zasilić rynek. Na 130 krajów plasujemy się pod tym względem na 44. miejscu, 20 pozycji za najlepszą w naszym regionie Estonią. Najgorzej idzie nam przyciąganie talentów. Skuteczniej robi to aż 71 krajów.

czytaj więcej »


Rynek ERP: spowolnienie sprzyja dostawcom

25 marca 2020

Choć globalna gospodarka zwalnia, a nastroje w przemyśle są mało optymistyczne, to wydatki firm na oprogramowanie nie maleją. Jak podaje instytut Gartnera, w 2019 roku wartość rynku systemów IT wzrosła o 8,8%. Analizy ekspertów znajdują odzwierciedlenie w wynikach polskich spółek IT. Śląska firma BPSC dostarczająca systemy ERP dla przemysłu, nie tylko znacząco zwiększyła przychody ze sprzedaży, ale też wypracowała znaczący zysk.

czytaj więcej »


Niewidzialni bohaterowie nie mogą zostać w domu

25 marca 2020

W walce z rozprzestrzenianiem się Covid-19 obok lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, czy diagnostów, walczą także pracownicy transportu, logistyki i produkcji.

czytaj więcej »


Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację

20 marca 2020

Blisko 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację – wynika z badania wykonanego na zlecenie Universal Robots „Barometr Robotyzacji MŚP”. 38,8% firm z tej grupy planuje wdrożenie robotów współpracujących, przy czym ten wskaźnik jest skorelowany z wielkością przedsiębiorstwa – wśród przedstawicieli małych firm na coboty wskazało 42,9%, natomiast wśród średnich – 36,8%. Badanie przeprowadziła niezależna agencja badawcza pod koniec 2019 roku.  

czytaj więcej »


Varroc rusza w Niemcach

18 marca 2020

Do końca roku około 350 osób znajdzie zatrudnienie w nowej fabryce produkującej oświetlenie do samochodów. Jest to warta 54 mln euro inwestycja firmy Varroc w podlubelskich Niemcach. Lokalizacja jest nieprzypadkowa – producent liczy, że w regionie bez problemu znajdzie wykwalifikowanych pracowników technicznych.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter