Volvo Buses dostarczy operatorowi transportu miejskiego Transdev w szwedzkim mieście Gothenburg 157 najnowszych przegubowych autobusów elektrycznych Volvo 7900 Electric Articulated. To największe jak dotąd pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne w Europie. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo. Dostawy rozpoczną się w 2020 roku.
Universal Robots – lider i pionier na rynku robotów współpracujących wyposażył fabrykę AQUAEL, czołowego producenta branży akwarystyki, w robota UR5 automatyzującego produkcję grzałek. Wdrożenie cobota UR pozwoliło uzyskać wymierne korzyści m.in. w postaci skrócenia czasu realizacji procesów wytwarzania. Zwrot z inwestycji w UR5 szacowany jest na około 16-18 miesięcy.
W listopadzie wartość Giełdowego Indeksu Produkcji utrzymała się na rekordowo niskim poziomie ustanowionym w ubiegłym miesiącu. Wartość 786,06 jest tylko o 0,33% wyższa od najniższej w historii wartości indeksu GIP60 z października 2019. Negatywne nastroje, które opanowały europejski przemysł oraz warszawski parkiet skutecznie osłabiają popyt na akcje polskich producentów.
Mobile Industrial Robots, pionier i lider na rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR) wspiera automatyzację jednego z największych na świecie producentów sprzętu AGD, firmy Whirlpool. W łódzkiej strefie produkcyjnej wytwarzane są suszarki oraz kuchenki wolnostojące. W celu podniesienia efektywności, firma wdrożyła trzy autonomiczne roboty mobilne MiR200, które transportują komponenty na terenie zakładu.
Podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji 2019, największego spotkania branży logistycznej, w którym uczestniczą przedstawiciele najważniejszych firm z branży logistyczno-transportowo-produkcyjnej, ogłoszone zostały wyniki konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2019.
Ostatnie dane z gospodarki niemieckiej mogą być odczytywane pozytywnie. To jedna z najważniejszych, w zasadzie najbardziej istotna gospodarka w Unii Europejskiej. Zatem wszelkie dane z niej pochodzące odbiją się na innych rynkach europejskich, w tym na polskim.
Wzrost PKB na poziomie 3,5–3,6 proc. jest w tym roku możliwy do uzyskania. Prognozy poszczególnych instytucji różnią się od siebie głównie tym, w jaki sposób poszczególne czynniki będą wpływały na ten wzrost gospodarczy.
Niewątpliwie rozpoznanie słabości czy wyzwań polskiej gospodarki w perspektywie następnej dekady jest słuszne. Stale zwracano uwagę na pułapkę średniego rozwoju tych krajów, które mogą popaść w pułapkę produkcji o niskiej wartości dodanej, która nie tworzy nowych miejsc pracy i jest skazana na konkurencję przez niskie płace. To jest sytuacja dzisiejszej Polski.