Zewnętrzne usługi logistyczne

Zewnętrzne usługi logistyczne

Michał Wochna, dyrektor ds. logistyki, Spedimex Sp. z o.o.
Zmiany w zachowaniu konsumentów, jakie dokonały w ciągu ostatnich kilkunastu lat, wpływają na podejście firm do logistyki. Postępująca presja nabywców wymusza coraz szybsze tempo realizowania zleceń. Firmy starają się dostosować do wymagań odbiorcy końcowego, co wiąże się z poszukiwaniem coraz bardziej dogodnych rozwiązań w zakresie terminów i warunków dostawy.
Decydujący wpływ na wzrost popytu na usługi logistyczne ma sektor e-commerce. Jego intensywny rozwój warunkuje realokację znaczącej części towarów z kanału tradycyjnego do internetowego. W porównaniu do handlu tradycyjnego, sprzedaż internetowa oznacza krótszy czas realizacji zamówień – co jest wyzwaniem dla operatora, ale daje duży komfort transakcji dla konsumenta.
Szybkość doręczenia, kompletność dostawy, bezbłędność zamówień i ich indywidualizacja, szybka obsługa zwrotów to najważniejsze determinanty obsługi logistycznej. Czas to czynnik krytyczny procesów, a przy tym duża nieregularność zamówień i trudny do przewidzenia popyt, decydują o tym, że kontrahenci coraz chętniej wydzielają obsługę logistyczną poza organizację.
Niemniej jednak, rynek ten jest bardzo wymagający. Obsługa handlu internetowego nie może obejść się bez dużej elastyczności, gotowości do natychmiastowej obsługi szczytów sezonowych i sprzedażowych. Duży nacisk kładziony jest na usługi o wartości dodanej, podnoszące atrakcyjność zakupów internetowych i przekładające się na wzrost liczby zamówień. Stąd duże znaczenie wyspecjalizowanych usług, przyczyniających się do zwiększenia wydajności i efektywności prowadzonych działań.

Dogonione marzenie

Dogonione marzenie

Anna Czubaszek, kierowca zawodowy, wykształcony pedagog, bloger modowy opowiada o tym dlaczego uprawia ten teoretycznie męski zawód i jak jest traktowana w branży. Mówi także o poziomie prowadzenia pojazdów przez użytkowników ciągników siodłowych.

czytaj więcej »

Trudne negocjacje

Trudne negocjacje

Anna Paluszek-Dancewicz, spedytor krajowy i międzynarodowy w transporcie rzeczy i osób w firmie „Anbarden Bartłomiej Dancewicz” opowiada o sytuacji na linii przewoźnik-nadawca transportu, radzeniu sobie z pakietem mobilności oraz problemach z kierowcami.

czytaj więcej »

Dokąd zmierzasz spedycjo?

Dokąd zmierzasz spedycjo?

Rolf-Dieter Lafrenz, prezes Cargonexx GmbH opowiada o zmianach na rynku usług spedycyjnych w Polsce  perspektywach rozwoju „elektronicznych spedycji” oraz ciekawej sytuacji w jakiej znalazły się małe spedycje. 

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter