Niemiecko-polskie forum w trzeciej odsłonie

22 czerwca 2018
Niemiecko-polskie forum w trzeciej odsłonie

Logistics Alliance Germany i Hafen Hamburg Marketing już po raz trzeci zorganizowały Niemiecko-Polskie Forum Logistyczne, mające na celu wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy na polu logistyki między polskimi i niemieckimi przedsiębiorstwami. Tym razem spotkanie obyło się tuż pod Wrocławiem, w niezwykle urokliwym zamku Topacz.

Efektowna sceneria nie przesłoniła głównego celu spotkania. Forum, odbywające się pod hasłem „Współpraca i cyfryzacja w logistyce” miało na celu przybliżenie polskim przedsiębiorcom wglądu w najbardziej aktualny obraz innowacji i nowatorskich rozwiązań w zakresie cyfryzacji w logistyce. Była to też okazja do poznania i porozmawiania z przedstawicielami niemieckich i polskich przedsiębiorstw odnoszących sukcesy w obszarze logistyki. Atrakcyjny program przyciągnął blisko setkę uczestników z firm logistycznych, transportowych, produkcyjnych i handlowych.

Uczestników wydarzenia powitała delegacja niemiecka, które przewodziła Birgit Fassbender, z-ca kierownika Referatu Transport Towarowy i Logistyka  w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowejl. Pani Fassbender krótko nakreśliła najważniejsze projekty, prowadzone przez niemiecki rząd z myślą o usprawnianiu logistyki i wymiany handlowej. Szczególnie duży nacisk kładziony jest obecnie na stworzenie rozwiązania chmurowego, za pomocą którego wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw będą mogli wymieniać się informacjami.

Gości powitali także Iwona Makowiecka, kierownik Biura Regionalnego we Wrocławiu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej; Jowita Cetnar-Kupracz, koordynator ds. współpracy z zagranicą i szkoleń w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej; oraz Maciej Brzozowski, dyrektor przedstawicielstwa Hafen Hamburg Marketing e.V. w Polsce. Podczas przemów podkreślano znaczenie wzajemnej współpracy polsko-niemieckiej, przedstawiono potencjał inwestycyjny Dolnego Śląska oraz przedstawiono innowacyjne rozwiązania, testowane i wdrażane przez Port Hamburg.

Jako kolejna zabrała głos Katharina Rahn, z-ca kierownika oddziału Logistics Alliance Germany w Berlinie. Pani Rahn przedstawiła cel działania organizacji. Logistics Alliance Germany (LAG) jest publiczno-prywatnym przedsięwzięciem utworzonym przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz niemiecką branżę logistyczną, reprezentowaną przez stowarzyszenie finansowania. LAG służy jako centralny punkt kontaktowy branży logistycznej, służący bezpłatną pomocą w nawiązywaniu kontaktów poprzez zainteresowane podmioty. Jak podkreśliła Pani Rahn, LAG przede wszystkim buduje mosty, dzięki którym możliwe jest realizacja dialogu i wymiana doświadczeń.

Radosław Groński z firmy TimoCom zaprezentował możliwości, jakie oferują branży zaawansowane platformy transportowe. W swojej prezentacji Pan Groński pokazał drogę, jaka prowadziła od zeszytu z adresami do zintegrowanej platformy transportowej. Ogromne możliwości platformy TimoCom są szczególnie doceniane przez firmy produkcyjne, które zyskują możliwość kontaktowania się bezpośrednio z przewoźnikami a nie tylko operatorami logistycznymi czy spedytorami. TimoCom szczególnie duży nacisk kładzie na jak najszersze spopularyzowanie systemu śledzenia GPS i tym samym zapewnienie pełnej transparentności w łańcuchach dostaw. Podsumowaniem prelekcji była prezentacja case study z firmy Spedycja Schwarz.

Niezwykle ciekawy projekt wykorzystywania dronów zaprezentował Arkadiusz Żurek z firmy Ritex Poland. W centrum logistycznym Ritex powstała przestrzeń do prowadzenie testów i lądowisko dla dronów. Firma już wykorzystuje bezzałogowe pojazdy w monitoringu perymetrycznym, zaś ambitne plany obejmują m.in. wykorzystywanie dronów do automatycznej inwentaryzacji czy realizację transportu mniejszych ładunków pomiędzy halami w centrum logistycznym. Prelegent zaznaczył jednak, że choć do pokonania pozostaje wiele trudności technicznych, to najważniejszą barierą są bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące wykorzystywania dronów – szczególnie wewnątrz budynków.

Andrzej Michalski z SSI SCHAEFFER mówił z kolei o wysoce zaawansowanych rozwiązaniach transportu wewnętrznego. Producent rozwiązań intralogistycznych oferuje i wdraża szereg w pełni zautomatyzowanych systemów, które umożliwiają ogromny wzrost efektywności operacji produkcyjnych i logistycznych. W dobie gwałtownego rozwoju e-commerce, szczególnie warte uwagi są rozwiązania przyśpieszające picking i kompletację zamówień jednostkowych. Opierając się na kilku studiach przypadku, prelegent pokazał jakie korzyści może przynieść wykorzystywanie automatycznych magazynków wysokiego składowania, czy regałów karuzelowych sprzężonych z przenośnikami i systemami pickingu.

Philipp Alexander Viethen z Lampe & Schwartze KG poruszył z kolei temat digitalizacji ubezpieczeń komunikacyjnych. W odpowiedzi na frustrację, jaka towarzyszy zazwyczaj procesowi zawarcia ubezpieczenia transportowego, Lampe & Schwartze, firma z ponad 150-letnią tradycją w branży ubezpieczeń transportowych, opracowała nowatorskie, cyfrowe rozwiązanie, które usprawnia tę operację. Platforma Cargosave24 pozwala na szybkie zawarcie ubezpieczenia na potrzeby realizacji transportu – czy to drogą lądową, czy morską, czy też powietrzną.

Serię wystąpień zakończyła dyskusja panelowa z udziałem Birgit Fassbender, Macieja Brzozowskiego, Arkadiusza Żurka, Radosława Grońskiego, Andrzeja Michalskiego i  Philippa Alexandera Viethen.  W ramach dyskusji padały pytania o otwartość rynku na dzielenie się danymi w logistyce, możliwości adaptowania nowych technologii do wyspecjalizowanych potrzeb firm, perspektywy rozwoju trackingu GPS, systemy zarządzania ruchem drogowym, kwestię niezawodności nowych technologii czy też o nowe pola do kooperacji w logistyce.

Dzień zakończyło networkingowe spotkanie uczestników. Niezwykle cieszy nas duża liczba prowadzonych rozmów i zainteresowanie ofertą LAG. Oznacza to bowiem, że współpraca gospodarcza Polski z Niemcami nie słabnie, a wręcz przybiera na sile – a korzyści z takiej sytuacji czerpią wszyscy.

 

Galeria zdjęć

Ostatnie relacje więcej relacji »

Technologie są dla ludzi

19 listopada 2018

Taki może być najważniejszy wniosek, wysnuty po piątej edycji konferencji Manufacturing Summit. Program konferencji, pierwotnie poświęcony w całości najnowszym technologiom dla sektora produkcji, z czasem zaczął mocno ewoluować także w stronę zagadnień związanych z zasobami ludzkimi. Nie da się ukryć, że ta zmiana koncepcji jeszcze poprawiła atrakcyjność konferencji.

czytaj więcej »


10 minut od rekordu

22 października 2018

Oj działo się działo. VI Kongres Transportowy już przeszedł do historii i organizująca event redakcja Truck&Business Polska już myślami jest przy kolejnych wydarzeniach, jednak jeszcze przez moment chcielibyśmy głosić o tym co miało miejsce w warszawskim Hotelu Airport Novotel. Spotkania biznesowe, długie rozmowy kuluarowe, ciekawe prelekcje dotyczące bieżących spraw dotykających firmy transportowe: opinie, porady, sugestie. Właściwie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jesteśmy radzi, że byli Państwo z nami, poniżej więcej niż kilka słów podsumowania.

czytaj więcej »


W pogoni za klientem

24 września 2018

Hasło tegorocznej edycji konferencji Advanced Supply Chain – „W pogoni za klientem” odzwierciedla sytuację w branży logistycznej. Rosnące oczekiwania klientów mobilizują operatorów i przewoźników do działań, przebudowywania łańcuchów dostaw, optymalizowania procesów, rozwijania cyfryzacji i innowacyjnych rozwiązań. Aby dogonić klienta, zaspokoić jego obecne potrzeby i przewidzieć przyszłe, potrzeba narzędzi i inspiracji. A te zapewnili uczestnikom po raz kolejny prelegenci konferencji Advanced Supply Chain organizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics wraz z BVL International – międzynarodowym stowarzyszeniem wiodącym prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0.

czytaj więcej »


Firmy transportowe muszą o tym wiedzieć

29 czerwca 2018

– Program konferencji zawierał najważniejsze i najbardziej aktualne tematy prawne dla firm transportowych – tak podsumowała jedna z uczestniczek spotkanie odbywające się pod hasłem „Prawo w transporcie drogowym” organizowane przez redakcję Truck&Business Polska.

czytaj więcej »


Truck Forum – relacja

28 maja 2018

Spotkania handlowe, potrzeby zakupowe, finanse, prawo, zarządzanie – gdyby do zrelacjonowania Truck Forum 2018 należało użyć tylko kilku wyrazów, właśnie powyższe byłyby najodpowiedniejsze. Na szczęście limity znakowe są znacznie bardziej tolerancyjne, dlatego zapraszamy do przeczytania o tym co się działo w Hotelu Airport Novotel. Tym razem w formie alfabetu. Akapity zaczynamy od nazwy firm (raz od nazwiska) a pod każdym z haseł skryte są ciekawe wiadomości nie tylko dla przewoźników i spedytorów.

czytaj więcej »