Zrównoważona kolej Škody: rozwiązania logistyczne

4 lutego 2020

Sto piętnaście lat po wprowadzeniu pierwszego samochodu do produkcji, Škoda Auto działa na ponad 100 rynkach, dostarczając rocznie 1,24 mln pojazdów. Dla marki działającej globalnie wyzwaniem jest aspekt logistyczny, związany z transportem pojazdów. W tym obszarze Škoda stawia na transport koleją.
Każdego dnia 14 pociągów w ponad 200 wagonach transportuje w czterech różnych kierunkach samochody i części samochodowe wyprodukowane w fabrykach Škoda w miejscowościach Kvasiny oraz Mladá Boleslav. Platformy załadowane są nowymi samochodami gotowymi na eksport, kontenerami z półfabrykatami, które trafiają do zakładów produkcyjnych w Rosji oraz samochodami w częściach, które zostaną złożone w zakładach montażowych na Ukrainie i w Kazachstanie.

Transport kolejowy pełni ważną rolę w kwestii logistyki samochodów, które zjeżdżają z taśm produkcyjnych Škody. Aż 56% dziennej produkcji jest przewożone koleją. Każdego dnia z zakładów produkcyjnych w Mladá Boleslav odjeżdża 8 pociągów a z fabryki w Kvasinach kolejne 6. Każdego roku tylko z zakładów w Mladá Boleslav transportowane jest ponad 350 000 samochodów na ponad 34 000 wagonów.

– Gdybyśmy ustawili wszystkie składy kolejowe w jednym rzędzie, ich długość wynosiłaby ponad 900 km, co równa się odległości między Mladá Boleslav a Paryżem – mówi Jiří Cee, dyrektor ds. logistyki w Škoda.

W punkcie przeładunkowym pracownicy bocznicy kolejowej przy fabrykach Škody odbierają puste wagony od przewoźników, które kierują do punktów ekspedycji. Po ich załadowaniu wyznaczana jest trasa i skład kolejowy gotowy do opuszczenia fabryki. Bocznica kolejowa ma około 20 km długości i jest obsługiwana przez dwie nowoczesne lokomotywy EffiShunter. Każda z nich waży około 72 ton i jest w stanie przewozić ładunki o masie do 1400 ton. Szaro-zielone lokomotywy napędzane są silnikami, które spełniają najsurowsze wymagania dotyczące emisji spalin Stage IIIB. Ponadto obecnie wykorzystywane lokomotywy zużywają o połowę mniej oleju napędowego w porównaniu ze starszymi jednostkami tego typu.

Obie lokomotywy działają w siedmiu miejscach ekspedycji w zakładzie Mladá Boleslav. Gotowe do transportu samochody ładowane są na pięciu torach, a pozostałe dwa są przeznaczone do załadunku pojazdów w częściach, które zostaną złożone w zagranicznych zakładach. Każdy z wagonów może pomieścić od ośmiu do dwunastu pojazdów, w zależności od długości wagonu i modelu samochodu. Każdy pojazd zabezpieczony jest czterema blokami na każdej z osi, które dodatkowo stabilizują pojazd.

Pociągi z częściami i samochodami Škoda z fabryki w Mladá Boleslav odjeżdżają w czterech różnych kierunkach. Każdego dnia jeden pociąg jest kierowany do Polski. Kolejny kierunek to Niemcy. Aż 80% z tych składów trafia do portów na północy kraju, gdzie samochody i części samochodowe załadowane są na statki płynące m.in. do Mumbaju, Szanghaju lub Oranu. Pozostała część kierowana jest do magazynów w Niemczech, skąd trafia do niemieckich klientów. Trzeci kierunek to port Koper w Słowenii. Tam transport jest przeładowywany na statki i trafia do Grecji i krajów Bliskiego Wschodu. Ostatni, czwarty kierunek to Włochy.

Podczas procesów logistycznych wykorzystywane są nowoczesne technologie. Elektronika pozwala dyspozytorom pociągów obserwować ustawienie trasy i zajętość poszczególnych torów. Lokomotywy są zdalnie monitorowane, dzięki czemu dyspozytorzy mogą obserwować przebieg, godziny pracy, stopień wykorzystania składów i lokomotyw, ich zużycie i ewentualne awarie. Operacje logistyczne są szczegółowo planowane, a każda trasa ma ustalony harmonogram. Dyspozytor bocznicy Škoda ma bezpośredni kontakt z krajowym dyspozytorem kolejowym i wspólnie zarządzają wszystkimi procesami, stale monitorując sytuację na torach.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

MŚP oglądają każdą złotówkę

25 września 2020

Pomimo kryzysu, co ósmy przedsiębiorca w najbliższym czasie planuje nowe inwestycje. 60% z nich zamierza kupić maszyny i sprzęt, prawie ¼ chce przeznaczyć dodatkowe środki na cyfryzację. Największym zainteresowaniem cieszą się inwestycje budowlane i remontowe. Równocześnie rośnie grupa firm, które odkładają w czasie przyszłe nakłady finansowe. Tak wynika z 3. edycji badania „KoronaBilans MŚP” przygotowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

czytaj więcej »


24 września 2020

Grupa Transporeon poszerza swoją ofertę o cyfrowe audytowanie faktur za transport, dzięki przejęciu ControlPay. W rezultacie firma może zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę zleceń transportowych – począwszy od ich pozyskiwania aż po zautomatyzowane rozliczenie i analizę płatności. Przedsiębiorstwo rozwija też swoją działalność w Europie Wschodniej – niedawno otworzył swoje pierwsze biuro na Ukrainie.

czytaj więcej »


Rozbudowa Panattoni Park Tychy

23 września 2020

Panattoni rozbudowuje Panattoni Park Tychy m.in. na potrzeby ekspansji firmy Regesta. Operator logistyczny zwiększy zajmowaną powierzchnię niemal trzykrotnie, z dotychczasowych 6500 mkw. do 17 200 mkw. Realizacja kolejnego etapu kompleksu zakończy się w lutym 2021 roku, a Regesta skorzysta z nowej powierzchni w marcu. Panattoni Park Tychy po rozbudowie osiągnie powierzchnię 52 934 mkw.

czytaj więcej »


FM Logistic Centralna Europa rozpoczyna współpracę z Grohe

21 września 2020

8 września 2020 r. w magazynie FM Health zlokalizowanym w Błoniu koło Warszawy należącym do FM Logistic CE oficjalnie zainaugurowano rozpoczęcie operacji logistycznych dla znanego niemieckiego producenta armatury sanitarnej, firmy Grohe. Jest to realizacja długoterminowej umowy zawartej między przedsiębiorstwami jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

czytaj więcej »


Obroty w portach morskich spadły z powodu pandemii o 10 proc.

18 września 2020

W całym I półroczu odnotowano wagowy spadek przeładunków o kilkanaście procent, jednak w przypadku niektórych towarów poszczególne porty mogą się pochwalić znaczącymi wzrostami. Średnie obroty spadły o ponad 10 proc.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter