Wsparcie dla start-upów – rusza program FM Open Lab

29 maja 2020

FM Logistic CE, wiodący operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dedykowany start-upom. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.

Program skierowany jest do wszystkich początkujących przedsiębiorców działających w obszarach logistyki miejskiej, przyszłości transportu, zielonego łańcucha dostaw, robotyzacji automatyzacji oraz waloryzacji danych i blockchain.

Grupa FM, do której należy FM Logistic CE, inwestuje w innowacje od 1967 roku, oferując rozwiązania logistyczne, transportowe oraz usługi pakowania, które odpowiadają dynamicznie zmieniającym się wymaganiom konsumentów, wzrostowi handlu elektronicznego i dystrybucji wielokanałowej. FM Logistic CE uruchamia program dedykowany start-upom, którego hasło przewodnie – Turn your ideas into reality – ma zachęcać do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia działań.

– Mamy dużą świadomość zmian, jakie dokonują się poprzez nowe technologie. Jesteśmy niewątpliwie firmą zorientowaną na przyszłość, dlatego dzisiaj, jako pierwszy gracz na rynku operatorów logistycznych, otwieramy drzwi jeszcze szerzej na nowe rozwiązania, aby kontynuować dynamiczny postęp technologiczny – mówi Aleksander Kupryjaniuk, Innovation Project Manager w FM Logistic Centralna Europa. I dodaje: – Już przed oficjalnym uruchomieniem projektu mieliśmy pierwsze zgłoszenia. Liczymy na to, że jeszcze w tym kwartale kolejne firmy podejmą wyzwanie.

Program FM Open Lab opiera się na trzech filarach, na które składają się finansowanie, know-how i mentoring. Akcelerator pomagać będzie w uzyskaniu środków z funduszy inwestycyjnych, przewidując w dalszej perspektywie budżet na tzw. seed funding, czyli zapewnienie środków na rozpoczęcie biznesu. W finansowaniu dla wybranych start-upów zapewnione będą przestrzenie co-workingowe w ponad 20 centrach logistycznych, biurach FM oraz biurach partnerów (VCs, akceleratory). Dodatkowo, korzystając z wieloletniego doświadczenia, firma FM Logistic CE oferować będzie wsparcie na etapie opracowywania projektu i zapewnienie ekosystemu swojej działalności – dostęp do platform i całej infrastruktury, dostarczanie danych operacyjnych, pomoc ekspertów. Dzięki temu start-up będzie mógł skupić się na najważniejszym przedmiocie swojej działalności, czyli tworzeniu innowacji.
Program wystartował w Polsce, Czechach i Słowacji jednocześnie, a gdy nabierze tempa, zostanie powielony we wszystkich krajach, w których operuje FM Logistic CE.

Rok 2019 był rokiem przełomowym, jeśli chodzi o inwestycje w polskie start-upy – ich suma przekroczyła 1 mld zł. Swój wkład miały tu środki dostarczone przez sektor publiczny, które zwiększyły zaangażowanie prywatnych inwestorów. Przedstawiciele venture capital prognozują, że w najbliższych latach będzie rosło zainteresowanie liczących się, zagranicznych funduszy, powstaną nowe podmioty, a istniejące już fundusze będą zbierać kolejne, jeszcze większe środki na inwestycje.

Więcej informacji o FM Open Lab na dedykowanej stronie – openlab.fmlogistic.com

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Dot2Dot przenosi główną siedzibę grupy do 7R Park Gdańsk II

13 lipca 2020

Grupa Dot2Dot, lider branży opakowań z tektury litej, wprowadzi się do kompleksu 7R Park Gdańsk II w Kowalach, gdzie ulokuje linię produkcyjną, magazyn oraz biuro. W transakcji najemcy doradzała firma AXI IMMO.

czytaj więcej »


Nowy magazyn centralny PepsiCo pracuje na pełnych obrotach

10 lipca 2020

Najnowszy magazyn centralny PepsiCo położony na terenie parku P3 Mszczonów jest jednocześnie największym magazynem w sieci dystrybucji koncernu i największym tego typu obiektem oddanym do użytku w Polsce w I kwartale 2020 r.

czytaj więcej »


Ekol Poland rozszerza współpracę z Regattą

9 lipca 2020

Polska spółka Ekol Logistics i brytyjska Regatta niedawno podpisały nową, sześcioletnią umowę, co oznacza wejście w trzecią fazę współpracy. Firmy rozpoczęły współpracę w styczniu 2018 roku i do tej pory spółka Ekol Polska realizowała usługi dla Regatty na powierzchni magazynowej wynoszącej 10 000 mkw. (ponad 10 000 palet), składując 28 000 jednostek SKU.

czytaj więcej »


Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynach e-commerce LPP

8 lipca 2020

W magazynie LPP do obsługi sprzedaży internetowej (Fulfillment Center) wdrożono rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Ten innowacyjny system będący elementem projektu Warehouse Inteligence to efekt współpracy LPP z producentem oprogramowania dla przemysłu, firmą PSI Polska.

czytaj więcej »


Budowa A2 Warsaw Park zakończona

6 lipca 2020

Panattoni zakończyło realizację największego obiektu magazynowego w rejonie Warszawy – A2 Warsaw Park. Budynek o powierzchni blisko 104 tys. mkw. powstał w Adamowie, tuż przy węźle „Grodzisk Mazowiecki” autostrady A2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter