Wirtualna rzeczywistość w P3 Prague Horní Počernice

8 maja 2019

Z zewnątrz budynek największego w Europie laboratorium wirtualnej rzeczywistości B2B nie różni się od innych obiektów parku logistycznego P3 Prague Horní Počernice. Wewnątrz skrywa coś wyjątkowego: to magazyn, który równie dobrze może być bankiem, samochodem albo nawet powierzchnią planety Mars.

Laboratorium Virtuplex, otworzyło swoje fizyczne i wirtualne drzwi na świat zaledwie kilka tygodni temu. Firma Etnetera Group, właściciel laboratorium, wybrała park logistyczny P3 Prague Horní Počernice ze względu na jego strategiczne położenie na obrzeżach stolicy Czech, w pobliżu głównych hubów handlowych, motoryzacyjnych i produkcyjnych.

Obiekt wewnątrz podzielony jest na dwie części. W mniejszej mieści się bar z miejscami do siedzenia, w pełni wyposażona sala konferencyjna i strefy relaksacyjne z symulatorami lotu. W większej części odbywa się testowanie projektów i przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości. W laboratorium można zaprojektować mieszkanie, oddział banku lub salon samochodowy, w skali jeden do jednego, i poruszać się w ich wnętrzach.

Pavel Novák, współwłaściciel firmy Virtuplex wyjaśnia: – Można sprawdzić, czy układ mebli, rozkład przestrzeni lub rozmieszczenie przełączników jest odpowiednie. Możemy stworzyć wiele wersji tego samego pomieszczenia, żeby klient mógł przetestować je wszystkie i zadecydować, która z nich będzie dla niego najlepsza.

Laboratorium działa w podobny sposób jak studio filmowe, w którym klienci mogą wynajmować potrzebne instalacje i obsługę.

Pavel Novák mówi: – Najpierw firma przygotowuje treść – tj. projekt środowiska, które chciałaby przetestować, a następnie przesyła ją do laboratorium, gdzie specjaliści przystosowują ją do odpowiednich systemów.

Martin Petrovický, prezes firmy Virtuplex dodaje: – Większość klientów, przychodząc do nas, ma już trójwymiarowe dane swojej przestrzeni, pozyskane zwykle od architekta. Bierzemy je i jedynie trochę dostosowujemy. Możemy też zapewnić architektowi pomoc w fazie projektowania, tak aby dane wyjściowe były jak najbardziej użyteczne w przestrzeni trójwymiarowej. Ponadto, jeżeli klient chciałby użyć pewnych obiektów, które nie istnieją jeszcze w przestrzeni trójwymiarowej, możemy je zaprojektować. Banki modeli oferują popularne meble, donice lub obrazy w umiarkowanych cenach.

Ludzie spotykający się w wirtualnej rzeczywistości nie muszą fizycznie przebywać w tym samym miejscu. Kilka osób może być w hali w Czechach, kilka innych w Japonii albo Nowym Jorku. Mimo to wszyscy mogą się wzajemnie widzieć i słyszeć oraz współdziałać w tym samym środowisku wirtualnym.

Pavel Novák wyjaśnia: – Osoba testująca daną przestrzeń wkłada opracowane przez nas opatentowane okulary dające obraz w rozdzielczości 5K, służące do poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, a na plecy nakłada plecak z komputerem, co umożliwia swobodne poruszanie się. Użytkownicy są ostrzegani o zbliżaniu się do przeszkód lub ścian, więc nie ma ryzyka przypadkowych obrażeń.

Ian Worboys, Chief Executive Officer P3 Logistic Parks mówi: – Nasi klienci pochodzą z branży logistycznej, retail albo motoryzacyjnej. Współpracujemy także z firmami produkcyjnymi. Ale Virtuplex jest pierwszym klientem z obszaru wirtualnej rzeczywistości, o którym słyszałem, że wynajmuje magazyn klasy A. Virtuplex dzierży też palmę pierwszeństwa w innych sferach – to pierwszy klient zadowolony z niemal pustego budynku!

Worboys przewiduje, że klientom zajmującym się handlem elektronicznym i przemysłem motoryzacyjnym również przydadzą się usługi z dziedziny wirtualnej rzeczywistości.

Ian Worboys podkreśla: – To niesamowite, dokąd może nas przenieść wirtualna rzeczywistość. Budynek dla e-commerce jest złożony i skomplikowany. Redukcja ryzyka operacyjnego zanim dojdzie do wielkiej inwestycji to naprawdę duża korzyść dla firm. Widzę również ogromną liczbę zastosowań w branży nieruchomości.

Pierwszym klientem laboratorium wirtualnej rzeczywistości była Česká spořitelna, która zaprojektowała w niej nową koncepcję swoich oddziałów bankowych. Kolejny przykład udanej współpracy to wirtualny salon samochodów Škoda.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

DB Schenker inwestuje w sieć krajową

21 maja 2019

Co tydzień DB Schenker wdraża w swojej krajowej sieci 10 nadwozi wymiennych. Inwestycja umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie taboru, a także ograniczenie emisji CO2. Wdrożenie nadwozi wymiennych (swap body, BDF) jest najważniejszym projektem dla biznesu lądowego firmy w tym roku.

czytaj więcej »


Centrum dystrybucji Pilsner Urquell w Prologis Park Pilsen II

20 maja 2019

Do grona klientów Prologis dołączył właśnie Plzensky Prazdrojm, największy czeski producent i eksporter piwa. Nowy park Prologis w Pilźnie będzie centrum dystrybucji Pilsner Urquell – najpopularniejszego piwa na świecie.

czytaj więcej »


Raben zwiększa udziały we Włoszech

17 maja 2019

Na mocy porozumienia, w sprawie zacieśnienia współpracy pomiędzy Grupą Raben a firmą Sittam, w lipcu 2019 r. Grupa zwiększy swój udział w spółce Sittam Srl do 51%, stając się tym samym większościowym udziałowcem lidera włoskiego rynku międzynarodowego transportu drobnicowego.

czytaj więcej »


Gigakompleks Panattoni zbliża się do półmetka

16 maja 2019

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, konsekwentnie realizuje największy w Europie kompleks logistyczny – Central European Logistics Hub o planowanej powierzchni 600 000 m kw.

czytaj więcej »


LPP z magazynem dla e-commerce na Słowacji

15 maja 2019

LPP SA, największy polski producent odzieży w Europie Środkowej i Wschodniej (właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay) w ramach swojej strategii rozwoju na najbliższe lata wynajął 25 400 m2 powierzchni przemysłowej od PNK Group na terenie PNK Park Sereď na Słowacji.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter