Unijne miliony na cyfrową rewolucję w obsłudze dronów

20 maja 2020

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o rozpoczęciu projektu wartego ponad 60 mln zł, który przyczyni się do o cyfrowej rewolucji w obsłudze lotów dronami.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej polega – jak informuje PAŻP – na masowym udostępnieniu każdemu zainteresowanemu podmiotowi usług elektronicznych pozwalających na sprawne i bezpieczne wykonywanie lotów dronami. Konsekwencją realizacji projektu ma być, rozwój rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży, w tym usprawnienie procesu zakładania i prowadzenia tej działalności.
PAŻP poinformował, że pozytywny wynik oceny projektu złożonego w partnerstwie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego oznacza, iż instytucje te otrzymają od Centrum Projektów Polska Cyfrowa ponad 51 mln zł wsparcia ze środków UE. Cały projekt jest wart niemal 61,5 mln zł.

– Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dla szeroko-pojętego rynku dronów stanowi, obok działalności nawigacyjnej, najważniejszy obszar działań PAŻP. Realizacja projektu przyniesie korzyści dla całego kraju i ułatwi korzystanie i dostęp do rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w Polsce. To wielki sukces, a zarazem olbrzymia szansa dla PAŻP, która kładzie bardzo duży nacisk na rozwój i szerokie udostępnianie nowych technologii, w tym rozwiązań przeznaczonych dla lotnictwa bezzałogowego – powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Agencja poinformowała, że pozyskane środki przeznaczy przede wszystkim na dalszy rozwój narzędzi umożliwiających obsługę zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na masową skalę, optymalizację i cyfryzację procesów koniecznych dla bezpiecznego wykonywania lotów BSP.
Bezpośrednim odbiorcą projektu ma być każdy podmiot, który chce funkcjonować w segmencie operacji bezzałogowych, a więc zarówno dla służb zapewniających porządek, jak i dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.
Z komunikatu PAŻP wynika, że projekt jest impulsem dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych, pozwoli na wykorzystanie lotnictwa bezzałogowego w szerszym niż dotychczas stopniu, a także usprawni prowadzenie procesów szkoleniowych i administracyjnych – s łużby porządku publicznego otrzymają też możliwość skorzystania z szerokiej pomocy operatorów dronów w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

– W ramach projektu planowana jest wysokopoziomowa optymalizacja procesu obsługi podmiotów działających na rynku BSP wraz z usprawnieniem działalności gospodarczej prowadzonej w tej branży poprzez wdrożenie elektronicznych usług dla operatorów BSP, przedsiębiorców oraz obywateli. Dzięki dotacji będziemy mogli dalej podążać w kierunku wdrażania nowoczesnych rozwiązań, przyczyniając się jako Agencja do rozwijania sektora usług bezzałogowych w naszym kraju – dodaje Filip Sosin, kierownik Programu U-Space w PAŻP.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zakończy się w 2023 roku.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Dot2Dot przenosi główną siedzibę grupy do 7R Park Gdańsk II

13 lipca 2020

Grupa Dot2Dot, lider branży opakowań z tektury litej, wprowadzi się do kompleksu 7R Park Gdańsk II w Kowalach, gdzie ulokuje linię produkcyjną, magazyn oraz biuro. W transakcji najemcy doradzała firma AXI IMMO.

czytaj więcej »


Nowy magazyn centralny PepsiCo pracuje na pełnych obrotach

10 lipca 2020

Najnowszy magazyn centralny PepsiCo położony na terenie parku P3 Mszczonów jest jednocześnie największym magazynem w sieci dystrybucji koncernu i największym tego typu obiektem oddanym do użytku w Polsce w I kwartale 2020 r.

czytaj więcej »


Ekol Poland rozszerza współpracę z Regattą

9 lipca 2020

Polska spółka Ekol Logistics i brytyjska Regatta niedawno podpisały nową, sześcioletnią umowę, co oznacza wejście w trzecią fazę współpracy. Firmy rozpoczęły współpracę w styczniu 2018 roku i do tej pory spółka Ekol Polska realizowała usługi dla Regatty na powierzchni magazynowej wynoszącej 10 000 mkw. (ponad 10 000 palet), składując 28 000 jednostek SKU.

czytaj więcej »


Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynach e-commerce LPP

8 lipca 2020

W magazynie LPP do obsługi sprzedaży internetowej (Fulfillment Center) wdrożono rozwiązanie do optymalizacji ścieżki kompletacji zamówień z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Ten innowacyjny system będący elementem projektu Warehouse Inteligence to efekt współpracy LPP z producentem oprogramowania dla przemysłu, firmą PSI Polska.

czytaj więcej »


Budowa A2 Warsaw Park zakończona

6 lipca 2020

Panattoni zakończyło realizację największego obiektu magazynowego w rejonie Warszawy – A2 Warsaw Park. Budynek o powierzchni blisko 104 tys. mkw. powstał w Adamowie, tuż przy węźle „Grodzisk Mazowiecki” autostrady A2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter