Unijne miliony na cyfrową rewolucję w obsłudze dronów

20 maja 2020

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o rozpoczęciu projektu wartego ponad 60 mln zł, który przyczyni się do o cyfrowej rewolucji w obsłudze lotów dronami.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej polega – jak informuje PAŻP – na masowym udostępnieniu każdemu zainteresowanemu podmiotowi usług elektronicznych pozwalających na sprawne i bezpieczne wykonywanie lotów dronami. Konsekwencją realizacji projektu ma być, rozwój rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży, w tym usprawnienie procesu zakładania i prowadzenia tej działalności.
PAŻP poinformował, że pozytywny wynik oceny projektu złożonego w partnerstwie z Ministerstwem Infrastruktury oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego oznacza, iż instytucje te otrzymają od Centrum Projektów Polska Cyfrowa ponad 51 mln zł wsparcia ze środków UE. Cały projekt jest wart niemal 61,5 mln zł.

– Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dla szeroko-pojętego rynku dronów stanowi, obok działalności nawigacyjnej, najważniejszy obszar działań PAŻP. Realizacja projektu przyniesie korzyści dla całego kraju i ułatwi korzystanie i dostęp do rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w Polsce. To wielki sukces, a zarazem olbrzymia szansa dla PAŻP, która kładzie bardzo duży nacisk na rozwój i szerokie udostępnianie nowych technologii, w tym rozwiązań przeznaczonych dla lotnictwa bezzałogowego – powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Agencja poinformowała, że pozyskane środki przeznaczy przede wszystkim na dalszy rozwój narzędzi umożliwiających obsługę zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na masową skalę, optymalizację i cyfryzację procesów koniecznych dla bezpiecznego wykonywania lotów BSP.
Bezpośrednim odbiorcą projektu ma być każdy podmiot, który chce funkcjonować w segmencie operacji bezzałogowych, a więc zarówno dla służb zapewniających porządek, jak i dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.
Z komunikatu PAŻP wynika, że projekt jest impulsem dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych, pozwoli na wykorzystanie lotnictwa bezzałogowego w szerszym niż dotychczas stopniu, a także usprawni prowadzenie procesów szkoleniowych i administracyjnych – s łużby porządku publicznego otrzymają też możliwość skorzystania z szerokiej pomocy operatorów dronów w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

– W ramach projektu planowana jest wysokopoziomowa optymalizacja procesu obsługi podmiotów działających na rynku BSP wraz z usprawnieniem działalności gospodarczej prowadzonej w tej branży poprzez wdrożenie elektronicznych usług dla operatorów BSP, przedsiębiorców oraz obywateli. Dzięki dotacji będziemy mogli dalej podążać w kierunku wdrażania nowoczesnych rozwiązań, przyczyniając się jako Agencja do rozwijania sektora usług bezzałogowych w naszym kraju – dodaje Filip Sosin, kierownik Programu U-Space w PAŻP.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zakończy się w 2023 roku.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Wsparcie dla start-upów – rusza program FM Open Lab

29 maja 2020

FM Logistic CE, wiodący operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dedykowany start-upom. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.

czytaj więcej »


DSV Solutions w A2 Warsaw Park

28 maja 2020

Panattoni z kolejna realizacją dla DSV Solutions. Operator logistyczny zajmie blisko 12 000 mkw. w ramach A2 Warsaw Park – największego obiektu magazynowo-produkcyjnego w regionie warszawskim.

czytaj więcej »


Pandemia przeniosła wiosenne zakupy do Internetu

27 maja 2020

Już nie awaryjne zakupy w sieci, a prawdziwa zmiana nawyków stoi za wiosennym rozwojem polskich sklepów internetowych – wynika z danych zebranych przez Shoper.

czytaj więcej »


Nowy najemca w Hillwood Janki Sokołów

26 maja 2020

Hillwood, wiodący deweloper magazynowy, podpisał umowę najmu na ponad 5 tys. mkw. powierzchni w projekcie Hillwood Janki Sokołów. Tym samym kompleks został skomercjalizowany w całości.

czytaj więcej »


Duże zmiany w kredycie na innowacje technologiczne

25 maja 2020

Zniesienie wymogu innowacyjności w skali kraju, szerszy katalog kosztów możliwych do sfinansowania a także – zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 mln zł – to główne ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne w związku z pandemią. Nabór wniosków wystartuje 1 czerwca, a dokumentacja jest już dostępna na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Kredyt na innowacje technologiczne jest finansowany z unijnego Programu Inteligentny Rozwój. 

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter