Samochody elektryczne dla floty Amazon w Europie

8 września 2020

Mercedes-Benz dołącza do Deklaracji Klimatycznej i dostarczy ponad 1800 samochodów elektrycznych dla floty dostawczej Amazon w Europie. Pierwsze auta zaczną realizować dostawy w 2020 roku, zapobiegając emisji tysięcy ton dwutlenku węgla. Deklaracja Klimatyczna, której współzałożycielami są Amazon i Global Optimism, jest zobowiązaniem do osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla netto do 2040 r. – dekadę przed rokiem określonym w Porozumieniu Paryskim.
– Z zadowoleniem przyjęliśmy odważny krok Mercedes-Benz, jakim jest dołączenie do Deklaracji Klimatycznej i zobowiązanie się do podjęcia ambitnych działań, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jeśli chcemy zdekarbonizować sektor transportowy i zwalczyć kryzys klimatyczny potrzebujemy ducha innowacyjności oraz partnerstwa z Mercedes-Benz i z innymi producentami samochodów – powiedział Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazon. – Zamówienie 1800 samochodów dostawczych jest kolejnym krokiem w budowaniu najbardziej neutralnej dla środowiska floty transportowej na świecie. Niezwłocznie podejmujemy wszelkie działania, które spowodują, że jeszcze w tym roku te auta wyjadą na drogi – dodał.

– W Mercedes-Benz postawiliśmy sobie ambitny cel, jakim jest zadbanie o to, aby transformacja transportu stała się sukcesem. Poprzez przyłączenie się do Deklaracji Klimatycznej chcemy konsekwentnie dążyć do bezemisyjnej mobilności i zrównoważonej produkcji aut – powiedział Ola Källenius, prezes Daimler AG i Mercedes-Benz AG. – Wspólnie z Amazon, Global Optimism i innymi sygnatariuszami zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zeroemisyjności netto do roku 2040 – dziesięć lat przed datą uzgodnioną w Porozumieniu Paryskim. Cieszę się, że ten krok pozwoli nam dynamiczniej dążyć do realizacji naszych celów na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Mercedes-Benz to najnowszy sygnatariusz, który dołączył do Deklaracji Klimatycznej i w ramach tego zobowiązania podwoi wysiłki mające na celu zrealizowanie strategii „Ambition2039”. Jest to strategia, która ma na celu dekarbonizację w obszarze mobilności poprzez wyeliminowanie dwutlenku węgla z całego łańcucha – od etapu tworzenia produktu do sieci dostawców, od własnych procesów produkcyjnych po elektryfikację produktów i nie tylko. Ponadto, także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych na etapie użytkowania pojazdów elektrycznych. Poprzez zobowiązanie do stworzenia zeroemisyjnej floty nowych samochodów w niecałe 20 lat, Mercedes-Benz podejmuje istotny krok w procesie spowolnienia zmian klimatycznych. Spółka już dziś może pochwalić się osiągnięciami w tym obszarze: do końca roku w swojej ofercie będzie mieć pięć całkowicie elektrycznych modeli i ponad 20 hybryd typu plug-in. Sygnatariusze Deklaracji Klimatycznej mogą także dzielić się dostępem do technologii, dobrymi praktykami i innowacjami w łańcuchu dostaw. Mogą również wspólnie inwestować w nowe technologie i przyszłościowe rozwiązania.

Już w tym roku partnerzy programu Amazon Delivery Service Partners będą mogli korzystać z nowej floty zeroemisyjnych samochodów przy realizacji dostaw dla europejskich klientów, zaoszczędzając w ten sposób tysiące ton dwutlenku węgla. Jest to jak dotąd największe zamówienie na samochody elektryczne realizowane przez Mercedes-Benz Vans i czyni z Amazon największego na świecie partnera producenta aut w obszarze zrównoważonego transportu. Zamówienie obejmuje ponad 1 200 samochodów eSprinter. Jest to najnowszy elektryczny model dostawczy Mercedes-Benz i następca mniejszego eVito, który jest pierwszym zeroemisyjnym pojazdem, jaki został stworzony przez niemieckiego producenta. eSprinter wyposażony został w najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, w tym elektryczny hamulec postojowy, aktywny asystent hamowania, kamerę cofania, asystent martwego pola i wiele innych. Mercedes-Benz dostarczy także 600 samochodów eVito – w ten sposób możliwość realizowania zeroemisyjnych dostaw zyskają także partnerzy Delivery Service Partners działający w regionach, gdzie lepiej sprawdzają się mniejsze pojazdy.

Amazon zobowiązał się również do zasilania swojej rosnącej floty pojazdów elektrycznych energią odnawialną. W ramach Deklaracji Klimatycznej inwestuje w tę energię, postrzegając to jako zasadniczy krok na drodze do zmniejszenia swojego śladu węglowego, a także zobowiązał się do całkowitego przejścia na energię odnawialną do 2025 roku. Na całym świecie spółka posiada 91 projektów energii odnawialnej o mocy ponad 2.900 MW, które mogą wytwarzać przeszło 7,5 MWh rocznie. Wśród projektów odnawialnych znajduje się 31 dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych oraz 60 instalacji zamontowanych na dachach centrów logistycznych i sortowni na całym świecie.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Pierwszy projekt GLP w Polsce będzie gotowy jesienią (VIDEO)

28 września 2020

Pierwsze centrum logistyczne budowane przez GLP w Polsce powstaje zaledwie kilka minut jazdy od południowych granic Warszawy, w pobliżu centrum handlowego w Jankach. Inwestycja jest realizowana w najwyższym standardzie dostępnym na polskim rynku. Łącznie oferuje 32 000 mkw. powierzchni magazynowej wraz z wygodnym zapleczem biurowym.

czytaj więcej »


MŚP oglądają każdą złotówkę

25 września 2020

Pomimo kryzysu, co ósmy przedsiębiorca w najbliższym czasie planuje nowe inwestycje. 60% z nich zamierza kupić maszyny i sprzęt, prawie ¼ chce przeznaczyć dodatkowe środki na cyfryzację. Największym zainteresowaniem cieszą się inwestycje budowlane i remontowe. Równocześnie rośnie grupa firm, które odkładają w czasie przyszłe nakłady finansowe. Tak wynika z 3. edycji badania „KoronaBilans MŚP” przygotowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

czytaj więcej »


24 września 2020

Grupa Transporeon poszerza swoją ofertę o cyfrowe audytowanie faktur za transport, dzięki przejęciu ControlPay. W rezultacie firma może zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę zleceń transportowych – począwszy od ich pozyskiwania aż po zautomatyzowane rozliczenie i analizę płatności. Przedsiębiorstwo rozwija też swoją działalność w Europie Wschodniej – niedawno otworzył swoje pierwsze biuro na Ukrainie.

czytaj więcej »


Rozbudowa Panattoni Park Tychy

23 września 2020

Panattoni rozbudowuje Panattoni Park Tychy m.in. na potrzeby ekspansji firmy Regesta. Operator logistyczny zwiększy zajmowaną powierzchnię niemal trzykrotnie, z dotychczasowych 6500 mkw. do 17 200 mkw. Realizacja kolejnego etapu kompleksu zakończy się w lutym 2021 roku, a Regesta skorzysta z nowej powierzchni w marcu. Panattoni Park Tychy po rozbudowie osiągnie powierzchnię 52 934 mkw.

czytaj więcej »


FM Logistic Centralna Europa rozpoczyna współpracę z Grohe

21 września 2020

8 września 2020 r. w magazynie FM Health zlokalizowanym w Błoniu koło Warszawy należącym do FM Logistic CE oficjalnie zainaugurowano rozpoczęcie operacji logistycznych dla znanego niemieckiego producenta armatury sanitarnej, firmy Grohe. Jest to realizacja długoterminowej umowy zawartej między przedsiębiorstwami jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter