Prologis podsumował pierwszą połowę roku w Europie

4 sierpnia 2017

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, podsumował wyniki działalności w pierwszej połowie 2017 r. W ostatnim półroczu, firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 2,4 mln mkw. i rozpoczęła budowę 13 obiektów o łącznej powierzchni 393 455 mkw.

Nowe inwestycje Prologis obejmują:

  • 36 672 mkw. dla firmy Coolblue w Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii,
  • 27 150 mkw. dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Prologis Park Penedes w Hiszpanii,
  • 16 199 mkw. dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji,
  • 30 240 mkw. dla firmy Sainsbury’s w Prologis Park Pineham w Wielkiej Brytanii.

Do 30 czerwca 2017 r. spółka była właścicielem bądź inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich w Europie o łącznej powierzchni 16,9 mln mkw. Współczynnik zajętości portfolio wyniósł 96,2 procent.

– W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, odnotowaliśmy w Europie największy od 10 lat popyt na powierzchnię magazynową – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. – Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie klientów z wielu różnych branż. Firmy szukają możliwości optymalizacji swoich procesów dystrybucyjnych poprzez restrukturyzację łańcuchów dostaw, dlatego lokalizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości logistycznych.

W odpowiedzi na niezmiennie niską podaż na obiekty dystrybucyjne klasy A, Prologis kupił grunty pod rozbudowę parków w kluczowych lokalizacjach takich jak: Prologis Park Bratislava na Słowacji, Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii i Prologis Park Hemel Hempstead w Londynie oraz na południowo-wschodnim rynku.

W pierwszej połowie roku Prologis nabył 138 hektarów gruntów w Europie, a także pięć w pełni wynajętych budynków w Szwecji, o łącznej powierzchni 77 000 mkw. W analizowanym okresie spółka sprzedała nieruchomości o łącznej powierzchni 397 000 mkw. i 32 hektary gruntów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. wzrost stawek czynszu utrzymywał się zarówno na rynkach z ograniczoną podażą w Europie Północnej i Wielkiej Brytanii, jak również na rynkach wychodzących z kryzysu takich jak Włochy, Hiszpania i Węgry.

Najsilniejszymi rynkami dla Prologis w Europie były: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Słowacja, Sztokholm, Barcelona, Praga i Budapeszt.

Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)
W pierwszym półroczu 2017 r. Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej podpisał nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 760 000 mkw. oraz ukończył 12 budynków o łącznej powierzchni ponad 240 000 mkw., w tym siedem obiektów typu build-to-suit (BTS). Spółka rozpoczęła budowę dwóch budynków BTS o powierzchni ponad 23 000 mkw.
Na koniec czerwca 2017 r. portfolio operacyjne spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosło 4,61 mln mkw. Po uwzględnieniu nowych inwestycji porfolio obejmowało 4,72 mln mkw. Współczynnik zajętości utrzymał się na stabilnym poziomie 95,4 procent.
Prologis CEE nabył także 81 hektarów gruntów i sprzedał budynki o łącznej powierzchni 117 000 mkw. razem z 24 hektarami gruntów.

(Prologis)

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Tańczący z paletami – finał konkursu

14 grudnia 2017

Najlepsi operatorzy wózków widłowych firmy Raben rywalizowali 12 grudnia w wielkim finale konkursu Tańczący z paletami. Celem konkursu jest docenienie pracy operatorów oraz promowanie bezpiecznych zachowań w magazynie. W tym roku zawody odbyły się już po raz czwarty.

czytaj więcej »


Coca‑Cola HBC Polska otwiera zautomatyzowany magazyn w Radzyminie

13 grudnia 2017

Firma Coca‑Cola HBC Polska, lider na polskim rynku napojów bezalkoholowych, otworzyła w zakładzie produkcyjnym w Radzyminie swój najnowszy magazyn. Inwestycja o powierzchni 3800 m2 warta jest blisko 24 miliony złotych.

czytaj więcej »


Laureaci programu Supply Chain Designer 2017

11 grudnia 2017

VI edycja programu Supply Chain Designer została uroczyście podsumowana podczas Gali Logistyki Transportu i Produkcji. 7 grudnia 2017 roku w Sofitel Victoria Warsaw uhonorowaliśmy najlepsze projekty, biorące udział w tym unikatowym badaniu.

czytaj więcej »


Laureaci badania Operator Logistyczny Roku 2017

11 grudnia 2017

Po raz szesnasty wręczone zostały „Oscary Polskiej Logistyki” – 7 grudnia br. poznaliśmy laureatów programu badawczego – Operator Logistyczny Roku 2017.

czytaj więcej »


Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu, Produkcji 2017

11 grudnia 2017

Podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji 2017 – 7 grudnia br. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie ogłoszone zostały wyniki konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2017.

czytaj więcej »


Newsletter