Prologis podsumował pierwszą połowę roku w Europie

4 sierpnia 2017

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, podsumował wyniki działalności w pierwszej połowie 2017 r. W ostatnim półroczu, firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 2,4 mln mkw. i rozpoczęła budowę 13 obiektów o łącznej powierzchni 393 455 mkw.

Nowe inwestycje Prologis obejmują:

  • 36 672 mkw. dla firmy Coolblue w Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii,
  • 27 150 mkw. dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Prologis Park Penedes w Hiszpanii,
  • 16 199 mkw. dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji,
  • 30 240 mkw. dla firmy Sainsbury’s w Prologis Park Pineham w Wielkiej Brytanii.

Do 30 czerwca 2017 r. spółka była właścicielem bądź inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich w Europie o łącznej powierzchni 16,9 mln mkw. Współczynnik zajętości portfolio wyniósł 96,2 procent.

– W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, odnotowaliśmy w Europie największy od 10 lat popyt na powierzchnię magazynową – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. – Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie klientów z wielu różnych branż. Firmy szukają możliwości optymalizacji swoich procesów dystrybucyjnych poprzez restrukturyzację łańcuchów dostaw, dlatego lokalizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości logistycznych.

W odpowiedzi na niezmiennie niską podaż na obiekty dystrybucyjne klasy A, Prologis kupił grunty pod rozbudowę parków w kluczowych lokalizacjach takich jak: Prologis Park Bratislava na Słowacji, Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii i Prologis Park Hemel Hempstead w Londynie oraz na południowo-wschodnim rynku.

W pierwszej połowie roku Prologis nabył 138 hektarów gruntów w Europie, a także pięć w pełni wynajętych budynków w Szwecji, o łącznej powierzchni 77 000 mkw. W analizowanym okresie spółka sprzedała nieruchomości o łącznej powierzchni 397 000 mkw. i 32 hektary gruntów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. wzrost stawek czynszu utrzymywał się zarówno na rynkach z ograniczoną podażą w Europie Północnej i Wielkiej Brytanii, jak również na rynkach wychodzących z kryzysu takich jak Włochy, Hiszpania i Węgry.

Najsilniejszymi rynkami dla Prologis w Europie były: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Słowacja, Sztokholm, Barcelona, Praga i Budapeszt.

Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)
W pierwszym półroczu 2017 r. Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej podpisał nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 760 000 mkw. oraz ukończył 12 budynków o łącznej powierzchni ponad 240 000 mkw., w tym siedem obiektów typu build-to-suit (BTS). Spółka rozpoczęła budowę dwóch budynków BTS o powierzchni ponad 23 000 mkw.
Na koniec czerwca 2017 r. portfolio operacyjne spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosło 4,61 mln mkw. Po uwzględnieniu nowych inwestycji porfolio obejmowało 4,72 mln mkw. Współczynnik zajętości utrzymał się na stabilnym poziomie 95,4 procent.
Prologis CEE nabył także 81 hektarów gruntów i sprzedał budynki o łącznej powierzchni 117 000 mkw. razem z 24 hektarami gruntów.

(Prologis)

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Kongresowe rekordy

16 października 2017

23 prelekcje na dwóch salach, ponad 250 uczestników a na deser jedna, prawie dwugodzinna Sesja Handlowa – tak prezentują się podstawowe dane statystyczne V Kongresu Transportowego. Postanowiliśmy to skompensować w jedną, zdjęciowo-tekstową „pigułkę informacyjną”, stanowiącą jedynie zalążek tego co miało miejsce. Słowa i obrazy są bowiem w stanie zastąpić dużej porcji wiedzy, kontaktów biznesowych i kuluarowych rozmów.

czytaj więcej »


Otwarto nowy lotniczy terminal DHL Express

16 października 2017

10 października 2017 roku LS Airport Services – największy dostawca usług na rynku cargo w Polsce oraz przedstawiciele globalnej firmy logistycznej DHL Express, dokonali oficjalnego otwarcia międzynarodowego lotniczego terminala kurierskiego DHL Express w Warszawie.

czytaj więcej »


Najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne w Europie

13 października 2017

Prologis, Inc. opublikował nowe badanie dotyczące czynników wpływających na wybór lokalizacji logistycznych w Europie. Raport „Strategie rozwoju klientów: Najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne” wskazuje lokalizacje, które dobrze prosperują w zmieniającym się europejskim sektorze logistyki.

czytaj więcej »


Obsługa sektora farmacji w transporcie lotniczym

12 października 2017

Produkty farmaceutyczne wymagają szczególnej uwagi i odpowiedzialności ze strony operatora logistycznego, który powinien zapewnić im określone warunki podczas transportu m.in. stałą temperaturę. Jej nieprzewidziane wahania mogą poważnie uszkodzić towar, zmieniając jego właściwości lecznicze.

czytaj więcej »


Schöck przenosi produkcję do obiektu SEGRO

11 października 2017

Grupa Schöck wynajęła 4 050 mkw. powierzchni w SEGRO Industrial Park Tychy 2. W ramach zmiany lokalizacji klient podwoi swoją powierzchnię produkcyjną. Grupę Schöck w transakcji reprezentowała firma Savills. Właścicielem, deweloperem i zarządcą obiektu jest SEGRO.

czytaj więcej »


Newsletter