Prologis podsumował pierwszą połowę roku w Europie

4 sierpnia 2017

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, podsumował wyniki działalności w pierwszej połowie 2017 r. W ostatnim półroczu, firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 2,4 mln mkw. i rozpoczęła budowę 13 obiektów o łącznej powierzchni 393 455 mkw.

Nowe inwestycje Prologis obejmują:

  • 36 672 mkw. dla firmy Coolblue w Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii,
  • 27 150 mkw. dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Prologis Park Penedes w Hiszpanii,
  • 16 199 mkw. dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji,
  • 30 240 mkw. dla firmy Sainsbury’s w Prologis Park Pineham w Wielkiej Brytanii.

Do 30 czerwca 2017 r. spółka była właścicielem bądź inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich w Europie o łącznej powierzchni 16,9 mln mkw. Współczynnik zajętości portfolio wyniósł 96,2 procent.

– W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, odnotowaliśmy w Europie największy od 10 lat popyt na powierzchnię magazynową – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. – Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie klientów z wielu różnych branż. Firmy szukają możliwości optymalizacji swoich procesów dystrybucyjnych poprzez restrukturyzację łańcuchów dostaw, dlatego lokalizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości logistycznych.

W odpowiedzi na niezmiennie niską podaż na obiekty dystrybucyjne klasy A, Prologis kupił grunty pod rozbudowę parków w kluczowych lokalizacjach takich jak: Prologis Park Bratislava na Słowacji, Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii i Prologis Park Hemel Hempstead w Londynie oraz na południowo-wschodnim rynku.

W pierwszej połowie roku Prologis nabył 138 hektarów gruntów w Europie, a także pięć w pełni wynajętych budynków w Szwecji, o łącznej powierzchni 77 000 mkw. W analizowanym okresie spółka sprzedała nieruchomości o łącznej powierzchni 397 000 mkw. i 32 hektary gruntów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. wzrost stawek czynszu utrzymywał się zarówno na rynkach z ograniczoną podażą w Europie Północnej i Wielkiej Brytanii, jak również na rynkach wychodzących z kryzysu takich jak Włochy, Hiszpania i Węgry.

Najsilniejszymi rynkami dla Prologis w Europie były: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Słowacja, Sztokholm, Barcelona, Praga i Budapeszt.

Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)
W pierwszym półroczu 2017 r. Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej podpisał nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 760 000 mkw. oraz ukończył 12 budynków o łącznej powierzchni ponad 240 000 mkw., w tym siedem obiektów typu build-to-suit (BTS). Spółka rozpoczęła budowę dwóch budynków BTS o powierzchni ponad 23 000 mkw.
Na koniec czerwca 2017 r. portfolio operacyjne spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosło 4,61 mln mkw. Po uwzględnieniu nowych inwestycji porfolio obejmowało 4,72 mln mkw. Współczynnik zajętości utrzymał się na stabilnym poziomie 95,4 procent.
Prologis CEE nabył także 81 hektarów gruntów i sprzedał budynki o łącznej powierzchni 117 000 mkw. razem z 24 hektarami gruntów.

(Prologis)

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

System zasilania wózków widłowych wodorem z energii odnawialnej

18 sierpnia 2017

Toyota uruchomiła instalację demonstrującą łańcuch dostaw oparty na technologii wodorowej. Obecnie działają już wszystkie obiekty i urządzenia przewidziane w projekcie mającym na celu demonstrację i ocenę tej technologii, realizowanym na zamówienie japońskiego Ministerstwa Środowiska.

czytaj więcej »


DTW Logistics i obsługa hurtowni leków weterynaryjnych

16 sierpnia 2017

DTW Logistics rozszerzył współpracę z Vet Planet, producentem leków i akcesoriów weterynaryjnych. W lipcu br. wyodrębnił w magazynie w Kopytowie k. Błonia dedykowaną powierzchnię do obsługi farmaceutyków weterynaryjnych, spełniając wysokie standardy i wymogi w zakresie utrzymania niskich temperatur.

czytaj więcej »


Nietypowa współpraca Dachser i Kuchenmeister

14 sierpnia 2017

Operator logistyczny Dachser zapewnia znanej niemieckiej firmie piekarniczej, Kuchenmeister, efektywną dystrybucję, a także pełne wykorzystanie jej parku samochodowego. Przy tym wynajmuje również od swojego klienta 2 tys. mkw. w niedawno wybudowanym magazynie w westfalskiej miejscowości Soest. W ten sposób na bazie floty i magazynu Kuchenmeister, Dachser obsługuje także innych klientów z tego regionu.

czytaj więcej »


Panattoni Europe w formule BTO dla GLS Poland

11 sierpnia 2017

Panattoni Europe wystartował z realizacją centrum dystrybucji przesyłek kurierskich dla GLS Poland. Obiekt o charakterze cross-docka będzie liczyć ok. 7 600 m kw. i powstaje w formule BTS i BTO w Jankach pod Warszawą. Symboliczne wkopanie pierwszej łopaty odbyło się 20 lipca br., a uruchomienie inwestycji przewidziane jest na luty 2018 r.

czytaj więcej »


Grupa ID Logistics umacnia pozycję w RPA

9 sierpnia 2017

Grupa ID Logistics, międzynarodowy lider logistyki kontraktowej, umacnia swoją pozycję w Republice Południowej Afryki. W ciągu zaledwie dwóch lat od rozpoczęcia działalności w tym kraju, firma stała się drugim co do wielkości dostawcą usług logistycznych na rynku dystrybucji produktów chłodzonych. Teraz ID Logistics przygotowuje się do dalszej ekspansji.

czytaj więcej »


Newsletter