Prologis podsumował pierwszą połowę roku w Europie

4 sierpnia 2017

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, podsumował wyniki działalności w pierwszej połowie 2017 r. W ostatnim półroczu, firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 2,4 mln mkw. i rozpoczęła budowę 13 obiektów o łącznej powierzchni 393 455 mkw.

Nowe inwestycje Prologis obejmują:

  • 36 672 mkw. dla firmy Coolblue w Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii,
  • 27 150 mkw. dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Prologis Park Penedes w Hiszpanii,
  • 16 199 mkw. dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji,
  • 30 240 mkw. dla firmy Sainsbury’s w Prologis Park Pineham w Wielkiej Brytanii.

Do 30 czerwca 2017 r. spółka była właścicielem bądź inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich w Europie o łącznej powierzchni 16,9 mln mkw. Współczynnik zajętości portfolio wyniósł 96,2 procent.

– W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, odnotowaliśmy w Europie największy od 10 lat popyt na powierzchnię magazynową – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. – Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie klientów z wielu różnych branż. Firmy szukają możliwości optymalizacji swoich procesów dystrybucyjnych poprzez restrukturyzację łańcuchów dostaw, dlatego lokalizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości logistycznych.

W odpowiedzi na niezmiennie niską podaż na obiekty dystrybucyjne klasy A, Prologis kupił grunty pod rozbudowę parków w kluczowych lokalizacjach takich jak: Prologis Park Bratislava na Słowacji, Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii i Prologis Park Hemel Hempstead w Londynie oraz na południowo-wschodnim rynku.

W pierwszej połowie roku Prologis nabył 138 hektarów gruntów w Europie, a także pięć w pełni wynajętych budynków w Szwecji, o łącznej powierzchni 77 000 mkw. W analizowanym okresie spółka sprzedała nieruchomości o łącznej powierzchni 397 000 mkw. i 32 hektary gruntów.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. wzrost stawek czynszu utrzymywał się zarówno na rynkach z ograniczoną podażą w Europie Północnej i Wielkiej Brytanii, jak również na rynkach wychodzących z kryzysu takich jak Włochy, Hiszpania i Węgry.

Najsilniejszymi rynkami dla Prologis w Europie były: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Słowacja, Sztokholm, Barcelona, Praga i Budapeszt.

Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)
W pierwszym półroczu 2017 r. Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej podpisał nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 760 000 mkw. oraz ukończył 12 budynków o łącznej powierzchni ponad 240 000 mkw., w tym siedem obiektów typu build-to-suit (BTS). Spółka rozpoczęła budowę dwóch budynków BTS o powierzchni ponad 23 000 mkw.
Na koniec czerwca 2017 r. portfolio operacyjne spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosło 4,61 mln mkw. Po uwzględnieniu nowych inwestycji porfolio obejmowało 4,72 mln mkw. Współczynnik zajętości utrzymał się na stabilnym poziomie 95,4 procent.
Prologis CEE nabył także 81 hektarów gruntów i sprzedał budynki o łącznej powierzchni 117 000 mkw. razem z 24 hektarami gruntów.

(Prologis)

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Wysoki popyt na nieruchomości w Niemczech

16 marca 2018

Zdaniem ekspertów popyt na nowe nieruchomości logistyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma doradcza Bulwiengesa obliczyła, że na przestrzeni ostatnich pięciu latach łączny metraż nowo zrealizowanych powierzchni logistycznych rósł w tempie 5,1% rocznie.

czytaj więcej »


Europa – Chiny: transport koleją z Dachser

15 marca 2018

Dachser oferuje przewozy pomiędzy Europą a Chinami zoptymalizowane pod kątem czasu i kosztów. Transport koleją na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku oraz linii transsyberyjskiej jest alternatywą dla połączeń lotniczych i morskich, łączącą dwa silne obszary gospodarcze.

czytaj więcej »


Terminal Rzepin

14 marca 2018

Holenderska firma GVT Group of Logistics dzięki integracji transportu transportu drogowego, kolejowego i wodnego od wielu lat oferuje doskonałe rozwiązania synchromodalne. Rail Terminal Rzepin to najmłodsza część Grupy, samodzielnie operujący terminal kolejowy w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

czytaj więcej »


Dynamiczny rozwój ID Logistics

13 marca 2018

Z podsumowania wyników finansowych ID Logistics za 2017 r wynika, że przychody Grupy wzrosły o 24,2% do poziomu 1,329 mld EUR. Firma wzmocniła pozycję na europejskim rynku usług logistyki kontraktowej, szczególnie w obsłudze e-commerce, pozyskała nowych klientów i uruchomiła nowe centra logistyczne.

czytaj więcej »


Rohlig Suus Logistics w Parku Logistycznym 7R Kraków Kokotów – Brzegi

12 marca 2018

7R podpisało umowę z operatorem logistycznym Rohlig Suus Logistics na wynajem ponad 15,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w powstającym Centrum Logistycznym 7R Kraków Kokotów.

czytaj więcej »


Newsletter