Opakowania zwrotne w łańcuchach dostaw

29 lipca 2019

GEFCO od 30 lat wykorzystuje system opakowań zwrotnych w transporcie komponentów dla czołowych producentów z branży motoryzacyjnej i przemysłu lotniczego. Każdego dnia blisko 130 000 tego typu opakowań jest obsługiwanych przez pracowników 26 dedykowanych europejskich centrów zarządzania, tworząc przyjazny dla środowiska system skupiający około 2000 uczestników.

Proekologiczne rozwiązania oznaczają mniej opakowań jednorazowych na rynku i mniej ciężarówek na drogach. Większość opakowań GEFCO jest składana, co umożliwia bardziej efektywne wypełnienie naczep, a wszystkie zużyte opakowania są w 100% poddawane recyklingowi.

Działając na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, wielu producentów traktuje outsourcing zarządzania przepływem opakowań jako rozwiązanie, które pozwala im ponownie skupić się na podstawowej działalności. Po tym, jak w 1989 r. jeden z wiodących graczy na rynku motoryzacyjnym utorował drogę dla opakowań zwrotnych, w 2014 r. jeden z producentów samochodów klasy premium zdecydował się powierzyć Grupie GEFCO zarządzanie swoim globalnym łańcuchem dostaw z wykorzystaniem tego typy systemu dla wszystkich fabryk i głównych dostawców. Niedawno duża firma z branży lotniczej podpisała z GEFCO długoterminowy kontrakt na przekształcenie łańcucha dostaw w kierunku bardziej zrównoważonym poprzez wykorzystanie opakowań zwrotnych.

– Nasza oferta logistyki opakowaniami zwrotnymi ma na celu zapewnienie integralności produktu klienta, a jednocześnie optymalizację stopnia załadunku samochodów, zaopatrzenia linii produkcyjnej i magazynu. Takie rozwiązanie nie tylko optymalizuje łańcuch dostaw, ale także ogranicza koszty i w rezultacie pozwala osiągnąć znaczny wzrost rentowności naszych klientów, widoczny zwłaszcza na wysoce konkurencyjnych i dynamicznych rynkach – mówi Sébastien Roger, Reusable Packaging Solution Manager w Grupie GEFCO.

Grupa GEFCO, oprócz wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu przepływami opakowań, oferuje swoim klientom wsparcie rozsianej po całej Europie sieci przeszkolonych audytorów ds. aktywów. W razie potrzeby pomagają oni klientom w procesie zmiany lub dostosowania elementów łańcucha dostaw. Audytorzy prowadzą również indywidualne szkolenia, których ukończenie pozwala nadzorować każdy etap zarządzania opakowaniami, w tym zamawianie, rezerwację przesyłek, kontrolowanie przepływów, poprawianie błędnych rezerwacji czy fakturowanie.

Grupa opracowała w pełni dedykowany system informatyczny o nazwie NETBOX, który zapewnia śledzenie przepływów i operacji dokonywanych przez klienta w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, można w każdej chwili dostosować do potrzeb lokalizację i ruchy opakowań, co zwiększa elastyczność i efektywność całego procesu. To predyktywne i bezpieczne oprogramowanie generuje znaczne oszczędności w całym łańcuchu, zapewniając bardziej zrównoważony model transportu.

– Jestem przekonany, że stosowanie opakowań zwrotnych wnosi wyjątkową wartość dodaną na rynek logistyki, a szczególnie dla producentów, którzy poszukują obecnie nowych rozwiązań ograniczających wpływ łańcucha dostaw na środowisko. Nasza globalna sieć i bezkonkurencyjne doświadczenie w zakresie kompleksowych rozwiązań może stanowić prawdziwy przełom na rynku – podsumowuje Sébastien Roger.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Panattoni dla Amazon w Gliwicach – 210 000 mkw. i 4 kondygnacje

5 grudnia 2019

Panattoni Europie wybudował rekordowy pod względem wielkości i funkcjonalności obiekt dla firmy Amazon w Gliwicach. Inwestycja, o powierzchni ponad 210 000 mkw. i 4 kondygnacjach, jest największym budynkiem firmy w kraju i została wyposażona w innowacyjną technologię Amazon Robotics.

czytaj więcej »


GEFCO dla Airbusa – zarządzanie opakowaniami zwrotnymi

4 grudnia 2019

GEFCO, wiodący na świecie dostawca rozwiązań multimodalnych w łańcuchu dostaw, podpisało umowę z Airbusem, światowym liderem branży lotniczej. Celem współpracy jest wsparcie firmy w przejściu na czystszy i bardziej przyjazny dla środowiska łańcuch dostaw.

czytaj więcej »


Euro-net w Prologis Park Janki

3 grudnia 2019

ologis podpisał jedną z największych transakcji pod względem powierzchni zabudowy na europejskim rynku magazynowym w tym roku, ze swoim długoletnim partnerem EURO-net Sp. z o.o., obejmującą ok. 160 000 mkw. w Prologis Park Janki.

czytaj więcej »


Panattoni inwestuje w Lublinie

2 grudnia 2019

Planowany Panattoni Park Lublin III to cztery hale magazynowe klasy A o łącznej powierzchni 53 110 mkw. Ich budowa rozpoczęła się już w październiku br., a wśród pierwszych najemców są znani operatorzy logistyczni. Wynajęli oni łącznie 12 000 mkw.

czytaj więcej »


FM Logistic zaprezentował Ergoskel

29 listopada 2019

FM Logistic, operator logistyczny i dostawca usług kontraktowych, zaprezentował ergoszkielet Ergoskel, który został zaprojektowany tak, by ułatwić pracownikom magazynu podnoszenie paczek i ograniczyć obciążenie fizyczne.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter