Niemiecka logistyka w Gdyni

19 listopada 2019

Spotkanie pod hasłem “Logistics Innovation & cooperation – enabler for tomorrow’s logistics” odbyło się w przepięknej scenerii gdyńskiego hotelu Courtyard by Marriott. Cel: pokazanie aktualnego obrazu innowacji w zakresie cyfryzacji w logistyce oraz możliwości współpracy polsko-niemieckiej. Patronat medialny sprawowało wydawnictwo Eurologistics.

– Jedną z rolą Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej jest wspieranie edukacji związanej z rozwojem technologii, między innymi poprzez spotkania z firmami. Przeznaczamy na tego rodzaju działania niemałe środki finansowe. Świat ulega szybkim zmianom. Technologie idą w kierunku usprawniania działań logistyczno-transportowych, w tym na przykład wspierania profesjonalnych kierowców. Stoi przed nami wiele wyzwań, choćby tych związanych z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, do czego przyczynia się niestety transport drogowy. Warto zwrócić uwagę, że koncerny wciąż pracują nad coraz to nowszymi, bardziej efektywnymi ekologicznie silnikami, w tym elektrycznymi. Niemałą rolę odgrywa telematyka – mówiła Birgit Faßbender, zastępca kierownika referatu Transport towarowy i logistyka w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Maciej Brzozowski z Hafen Hamburg Marketing opowiadał o cyfryzacji portu i transportu morskiego na przykładzie Portu Hamburg, przybliżając między innymi informacje dotyczące testów wykorzystania 5G. Poruszył takie kwestie jak mobilne i elastyczne sterowanie komputerami drogowymi w celu optymalizacji ruchu, rozszerzenie rzeczywistości wirtualnej do planowania nowych budynków, mobilne czujniki środowiskowe na statkach floty w Hamburgu. Technologia 5G stwarza ciekawe możliwości związane choćby ze zdalną kontrolą infrastruktury portowej za pomocą bezpiecznej sieci mobilnej czy zautomatyzowanymi inspekcjami przeprowadzane przez drony (także te podwodne).

O korzyściach i najlepszych rozwiązaniach związanych z telematyką można było usłyszeć z kolei od Stephana Richtera, Director Domestic Leasing w Seaco International Leasing. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwał Michael Kuchenbecker z Logistics Alliance Germany. To przedsięwzięcie utworzone przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz niemiecką branżę logistyczną. Obejmuje pełen zakres niemieckich usług logistycznych i reprezentuje większość dużych międzynarodowych graczy jak i lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw, specjalizujących się we wszystkich rodzajach transportu. Zapewnia dostęp do doświadczonych dostawców usług logistycznych w Niemczech, całkowicie bezpłatnie.

 

Galeria zdjęć

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Panattoni dla Amazon w Gliwicach – 210 000 mkw. i 4 kondygnacje

5 grudnia 2019

Panattoni Europie wybudował rekordowy pod względem wielkości i funkcjonalności obiekt dla firmy Amazon w Gliwicach. Inwestycja, o powierzchni ponad 210 000 mkw. i 4 kondygnacjach, jest największym budynkiem firmy w kraju i została wyposażona w innowacyjną technologię Amazon Robotics.

czytaj więcej »


GEFCO dla Airbusa – zarządzanie opakowaniami zwrotnymi

4 grudnia 2019

GEFCO, wiodący na świecie dostawca rozwiązań multimodalnych w łańcuchu dostaw, podpisało umowę z Airbusem, światowym liderem branży lotniczej. Celem współpracy jest wsparcie firmy w przejściu na czystszy i bardziej przyjazny dla środowiska łańcuch dostaw.

czytaj więcej »


Euro-net w Prologis Park Janki

3 grudnia 2019

ologis podpisał jedną z największych transakcji pod względem powierzchni zabudowy na europejskim rynku magazynowym w tym roku, ze swoim długoletnim partnerem EURO-net Sp. z o.o., obejmującą ok. 160 000 mkw. w Prologis Park Janki.

czytaj więcej »


Panattoni inwestuje w Lublinie

2 grudnia 2019

Planowany Panattoni Park Lublin III to cztery hale magazynowe klasy A o łącznej powierzchni 53 110 mkw. Ich budowa rozpoczęła się już w październiku br., a wśród pierwszych najemców są znani operatorzy logistyczni. Wynajęli oni łącznie 12 000 mkw.

czytaj więcej »


FM Logistic zaprezentował Ergoskel

29 listopada 2019

FM Logistic, operator logistyczny i dostawca usług kontraktowych, zaprezentował ergoszkielet Ergoskel, który został zaprojektowany tak, by ułatwić pracownikom magazynu podnoszenie paczek i ograniczyć obciążenie fizyczne.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter