Kolejna ocena „Outstanding” dla Prologis

3 lipca 2019

W 2017 r. Prologis został pierwszym deweloperem, którego budynek logistyczny otrzymał najwyższą ocenę według systemu akredytacji BREEAM – „wybitna” („outstanding”). W maju tego roku Prologis powtórzył ten sukces, otrzymując końcową ocenę BREEAM na poziomie 88,3%.

Budynek 3 w Prologis Park Prague-Airport stał się drugim obiektem w Czechach, któremu przyznano taką ocenę.

Fakt, że Prologis ma w swoim portfolio aż dwa z trzech obiektów w Europie kontynentalnej, którym przyznano ocenę BREEAM „outstanding” – najstarszego uznanego na świecie systemu oceny budynków pod kątem ich wpływu na środowisko – jest dużym osiągnięciem, ale niekoniecznie niespodzianką. Prologis to lider w tym zakresie, a budując w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, wzmacnia również swoją przewagę konkurencyjną. W dzisiejszych czasach coraz więcej klientów poszukuje zrównoważonych i trwałych budynków, które pomogą im ograniczyć koszty, sprawnie prowadzić działalność oraz przyciągnąć i zatrzymać wykwalifikowanych pracowników. Dzięki sprawnej współpracy ekspertów ze wszystkich szczebli, powstał budynek, który spełnia cele dotyczące zrównoważonego rozwoju, jest energooszczędny, którego koszty eksploatacji są niskie i który oferuje swoim klientom przyjazne środowisko pracy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń sanitarnych i systemu odzyskiwania deszczówki do spłukiwania toalet, dzienne zużycie wody ograniczono o 83,5%, a zużycie energii o 54%. Cały przepływ energii jest stale kontrolowany przez najnowocześniejsze systemy pomiarowe, natomiast system dostarczania wody wyposażono w mechanizmy wykrywania wycieków.

Wszystkie decyzje projektowe oparto na modelowaniu energetycznym, a z myślą o dobrym samopoczuciu użytkowników budynku, wykorzystano badania komfortu termicznego. Do budynku dociera mnóstwo naturalnego światła, świeże powietrze wpada przez otwierane okna, poziom hałasu jest niski, a materiały wykorzystane do jego budowy mają niską zawartość szkodliwych substancji. Materiały budowlane i instalacje wewnętrzne dobrano na podstawie analizy kosztów całego cyklu życia, która uwzględnia koszty zakupu materiałów, jak również koszty eksploatacji przez cały okres użytkowania, w tym koszt ich zniszczenia. Kiedy tylko jest to możliwe, Prologis wykorzystuje podczas budowy materiały pochodzące z recyklingu lub zawierające znaczny udział materiałów pochodzących z recyklingu.

– Razem z tym budynkiem, Prologis ma w swoim czeskim portfolio już 14 inwestycji akredytowanych przez BREEAM: dwa z oceną „Outstanding”, dwa z oceną „Excellent”, dwa z oceną „Very Good” i osiem z oceną „Good” – to pokazuje, jak ważne jest dla nas zrównoważone budownictwo. Dzięki temu, że konsekwentnie realizujemy naszą ogólną strategię biznesową, która kładzie nacisk na ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny we wszystkich naszych działaniach, pokazujemy całej Europie, czego można dokonać – powiedział David Jakes, senior project manager, Prologis w Czechach.

Na zewnątrz budynku zadbaliśmy o wykorzystanie większości przestrzeni do posadzenia roślin i ochrony siedlisk przyrodniczych. W ten sposób zwiększyliśmy bioróżnorodność i wartość ekologiczną parku, pielęgnując rodzime gatunki roślin, ziół, traw, krzewów i drzew, a jednocześnie chroniąc lokalne populacje owadów i ptaków.

Zachęcamy też samych pracowników do wniesienia własnego wkładu poprzez korzystanie z alternatywnych środków transportu podczas dojazdów do pracy. W parku znajdują się zadaszone parkingi dla rowerów i wygodne pomieszczenia z szafkami, prysznicami i przestronnymi szatniami. Wiele miejsc parkingowych zarezerwowano na potrzeby car-sharingu, z którego można korzystać za pomocą specjalnie przygotowanej strony internetowej, do której mają dostęp wszyscy pracownicy. W budynku zmontowano również punkty ładowania dla samochodów elektrycznych.

Łączna powierzchnia budynku w Prologis Park Prague-Airport wynosi 37 800 metrów kwadratowych, z czego 27 500 metrów kwadratowych stanowi magazyn typu build-to-suit dla firmy EYELEVEL, a pozostała powierzchnia to obiekt spekulacyjny.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Dachser dla Volvo Cars

23 lipca 2019

Dachser realizuje transport produktów dla Volvo Cars. Części zamienne skandynawskiego producenta trafiają z miejscowości Torslanda pod Göteborgiem do szwedzkiego oddziału Dachser, skąd ruszają dalej do magazynów Volvo Cars w Niemczech.

czytaj więcej »


Amazon: nowe centrum logistyczne w Okmianach k. Bolesławca

22 lipca 2019

Amazon ogłosił w ubiegłym tygodniu plany otwarcia nowego centrum logistyki o powierzchni ponad 60 000 m2 w Okmianach, k. Bolesławca. Centrum, które zostanie wyposażone w najnowsze technologie, będzie odbierać produkty od sprzedawców i dostawców Amazon, a następnie dystrybuować je do centrów e-commerce Amazon.

czytaj więcej »


GEFCO przejmuje Chronotruck

19 lipca 2019

Grupa GEFCO poinformowała o zakupie firmy Chronotruck, która kontaktuje spedytorów i przewoźników za pośrednictwem innowacyjnej platformy cyfrowej. Przejęcie jest elementem strategii Grupy opierającej się na wykorzystaniu nowych technologii w imię satysfakcji klientów oraz świadczenia w pełni cyfrowych usług odpowiadających potrzebom obecnych i przyszłych systemów logistycznych.

czytaj więcej »


Brąz dla magazynu DB Schenker w Bydgoszczy

17 lipca 2019

Magazyn logistyczny DB Schenker w Bydgoszczy został wyróżniony za doskonałość operacyjną – uzyskał status bronze zgodnie z korporacyjnym standardem XSITE. W połowie 2019 r. magazyn został poddany ocenie według globalnego, korporacyjnego standardu doskonałości operacyjnej XSITE. Audyt przeprowadzony przez międzynarodowych ekspertów zakończył się sukcesem.

czytaj więcej »


Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

15 lipca 2019

Firma SEGRO nabyła działkę o powierzchni ponad 17 ha w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Na jej terenie już wkrótce powstanie SEGRO Logistics Park Wrocław. Spółka SEGRO dostarczy 75 000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, dostosowanej do potrzeb klientów z różnych branż.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter