GEFCO świętuje 20 lat działalności w Polsce

8 października 2019

Ponad 45-krotny wzrost obrotów od początku działalności oraz udana transformacja od firmy logistycznej dla branży motoryzacyjnej do operatora logistycznego z kompleksową ofertą w zakresie logistyki łańcucha dostaw. To mocne strony GEFCO Polska, która obchodzi swoje 20-lecie działalności.

Wsparcie globalnej Grupy GEFCO oraz lokalne inwestycje, wzrost liczby klientów i wdrażanie nowych technologii potwierdzają duże znaczenie naszego rynku i chęć dalszej ekspansji biznesowej GEFCO w Polsce.

W 1999 r. firma logistyczna GEFCO uruchomiła swoją polską filię w Warszawie, która na początku liczyła zaledwie 9 pracowników, a jej oferta była bardzo specjalistyczna i zawężona do branży motoryzacyjnej. Obecnie zakres usług jest względem oczekiwań rynku bardzo kompletny i obejmuje usługi logistyczne o różnym stopniu skomplikowania dla klientów z niemal każdej branży, globalnych i lokalnych, włączając serwis 4PL. Firma posiada 14 oddziałów i ponad 2500 aktywnych klientów w Polsce.

Dywersyfikacja portfela klientów była kluczowa dla rozwoju GEFCO w naszym kraju. Aktualne proporcje między automotive i innymi branżami wynoszą 60% do 40%. Obecnie zakres świadczonych usług jest zróżnicowany – od tradycyjnego transportu poprzez konsolidacje i magazynowanie, obsługę celną i podatkową, logistykę pojazdów gotowych po zintegrowane działania w ramach GEFCO 4PL.

Po 20 latach GEFCO Polska może poszczycić się dobrymi wynikami. Przychody firmy sukcesywnie rosną, a liczba zatrudnionych w najbliższych miesiącach przekroczy 600 osób. Wzrost pracowników ma związek między innymi z właśnie otwieranym pod Wrocławiem największym magazynem firmy w Polsce o powierzchni 40 tys. m.kw., który będzie światowym centrum dystrybucyjnym dla wiodącego producenta komponentów i części motoryzacyjnych.

Pozycja firmy w Polsce jest również potwierdzona w tegorocznych zestawieniach operatorów logistycznych. GEFCO Polska zajęło pierwsze miejsce w 24. Rankingu Firm TSL (2019), których głównym rodzajem działalności jest transport oraz zostało laureatem Diamentów Forbesa 2019 – rankingu najlepszych polskich firm, których wartość w ostatnich trzech latach rosła najszybciej. – Opierając się na rankingu Forbesa nie ma w Polsce firmy logistycznej podobnej wielkości lub większej, która rozwijałaby się tak dynamicznie, jak my. Zapewne dużo w tym zasługi, że w codziennej pracy stawiamy na dobre relacje z klientami i dostawcami oraz troszczymy się o naszych pracowników, zgodnie z naszym motto GEFCO Partners, Unlimited – mówi Rafał Krajewski, dyrektor generalny GEFCO Polska.

Kluczowe dla utrzymania wiodącej pozycji na rynku są inwestycje w innowacje i nowe technologie. Dlatego GEFCO od kilku lat wprowadza nowe rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT) w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Z kolei Big Data ułatwia planowanie i optymalizację operacji logistycznych. W Polsce firma obecnie koncentruje się na wykorzystaniu potencjału RPA – Robotic Process Automation. Czasochłonne i powtarzalne czynności w systemie IT są delegowane robotom.

Jak podkreśla dyrektor generalny GEFCO Polska, w planach jest wdrażanie kolejnych innowacji: – W fazie rozwoju jest śledzenie specjalnych palet do przewozu motocykli. W grę wchodzi kilka rozwiązań, od RFID po system oparty o markery i GPS. Śledzimy również rozwój pojazdów nisko- i bezemisyjnych oraz jesteśmy zainteresowani paliwami alternatywnymi. W maju 2019 roku prowadziliśmy testy ciężarówki zasilanej wyłącznie skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Przyszłość GEFCO Polska to dalsza ekspansja połączona z dywersyfikacją biznesu i partnerskimi relacjami z klientami z kolejnych branż. Istotne wsparcie w rozwoju firmy na lokalnym rynku gwarantuje również Grupa GEFCO, której skala działalności pozwala polskiemu oddziałowi odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na usługi płynące z Europy do Azji.

– Logistyka i transport to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor. Nikt nie potrafi dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądać ten biznes za kolejne 20 czy 50 lat, ale jedno pozostaje bez wątpliwości. Dzięki cyfryzacji, nowym technologiom i przemianom społecznym wpływającym na gospodarkę czekają nas naprawdę ciekawe czasy – dodaje Rafał Krajewski.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Polski eksport do sieci sklepów DIY w czasach pandemii

3 czerwca 2020

Asortyment przyjazny sprzedaży online, większa elastyczność, umiejętność szybkiego reagowania, mniejsze zamówienia, możliwości tymczasowego zmagazynowania towaru, dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia i dostęp do tzw. okna czasowego przy dostawie – do takich warunków muszą w wyniku pandemii dostosować się polscy producenci zaopatrujący sieci sklepów typu „dom i ogród” za granicą.

czytaj więcej »


Nowy wymiar bezpieczeństwa

2 czerwca 2020

Pandemia, z którą mierzymy się obecnie, zmienia wiele aspektów naszego życia. Konieczność modyfikacji procesów w przedsiębiorstwach, czy nowe nawyki konsumenckie to tylko niektóre z nich. Przede wszystkim szerszego znaczenia nabiera aspekt bezpieczeństwa. Widać to doskonale w branży intralogistycznej.

czytaj więcej »


Wsparcie dla start-upów – rusza program FM Open Lab

29 maja 2020

FM Logistic CE, wiodący operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dedykowany start-upom. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.

czytaj więcej »


DSV Solutions w A2 Warsaw Park

28 maja 2020

Panattoni z kolejna realizacją dla DSV Solutions. Operator logistyczny zajmie blisko 12 000 mkw. w ramach A2 Warsaw Park – największego obiektu magazynowo-produkcyjnego w regionie warszawskim.

czytaj więcej »


Pandemia przeniosła wiosenne zakupy do Internetu

27 maja 2020

Już nie awaryjne zakupy w sieci, a prawdziwa zmiana nawyków stoi za wiosennym rozwojem polskich sklepów internetowych – wynika z danych zebranych przez Shoper.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter