FM Logistic zaprezentował Ergoskel

29 listopada 2019

FM Logistic, operator logistyczny i dostawca usług kontraktowych, zaprezentował ergoszkielet Ergoskel, który został zaprojektowany tak, by ułatwić pracownikom magazynu podnoszenie paczek i ograniczyć obciążenie fizyczne.

Ergoskel został zaprojektowany i opatentowany przez FM Logistic i Uniwersytet Technologiczny w Compiègne (UTC) we Francji. Jak podaje francuski zakład ubezpieczeń zdrowotnych (Assurance Maladie), 1 na 3 wypadki w miejscu pracy i 3 na 4 choroby układu ruchu we Francji są powiązane z wykonywaniem prac ręcznych w miejscu pracy.

Prace manualne w magazynach polegają na podnoszeniu, przenoszeniu i układaniu paczek oraz pojedynczych produktów przez cały dzień. Czynności te mogą stanowić potencjalne zagrożenie w miejscu pracy, jeśli od pracownika wymaga się wielokrotnego przenoszenia ciężarów lub ze względu na utrzymywanie niewłaściwej postawy.

Przed przygotowaniem specyfikacji projektu, FM Logistic i UTC wykorzystało technikę zapisywania danych ruchu (motion capture) w celu zarejestrowania sposobu poruszania się i postaw pracowników pobierających towar (odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień w magazynach). Na 20 ochotnikach umieszczono czujniki ruchu i przyspieszeniomierze, które miały za zadanie mierzyć wpływ na ich ciała. Wyniki zostały uzupełnione o obrazy z 18 zsynchronizowanych kamer.

Ergoskel został zaprojektowany tak, by ułatwić pracę z paczkami o masie do 25 kg. Nosi się go jak plecak, może zostać dopasowany do wymiarów ciała i waży jedynie 2,8 kg. Urządzenie podobne do kamizelki składa się z ramy z elementami na wysokości górnej części ciała, dolnego odcinka kręgosłupa i górnej części ud oraz przewodów i uchwytów. Mechanizm wspomagania podnoszenia uruchamiany jest, kiedy pracownik chwyta paczkę od spodu. Założenie i dopasowanie ergoszkieletu Ergoskel zajmuje mniej niż 90 sekund, natomiast zdjęcie go zaledwie 30 sekund.

Aż 85 procent testerów potwierdziło, że byli w stanie utrzymać swobodę ruchów po założeniu ergoszkieletu. Pierwsze testy wykazały, że noszenie ergoszkieletu zmniejsza obciążenie mięśni pleców i mięśni kończyn górnych o 70%.

– Wierzymy, że to innowacyjne rozwiązanie stanie się kluczowe dla poprawy zdrowia, bezpieczeństwa i warunków pracy pracowników magazynowych, z których jedna trzecia to pracownicy pobierający towar ‒ powiedział Yannick Buisson, dyrektor zarządzający FM Logistic na Francję i Europę Zachodnią. – Opracowany przez FM Logistic i UTC Ergoskel to krok milowy w dążeniu do zmniejszenia ryzyka chorób układu ruchu u pracowników, których w samej Francji zatrudniamy i trenujemy 700 rocznie. Jestem wdzięczny członkom zespołów, którzy uczestniczyli w badaniach poprzedzających wdrożenie.

Po badaniach laboratoryjnych UTC, FM Logistic rozpoczyna fazę testową, podczas której 10 urządzeń Ergoskel będzie wykorzystywanych w pięciu francuskich magazynach: Crépy-en-Valois, Longueil-Sainte-Marie, Epaux-Bézu, Arras, i Fontenay-Trésigny. Urządzenie zostało przetestowane na próbie 25 pracowników w różnym wieku. Kolejnym krokiem jest dalsze usprawnienie urządzenia przed możliwością szerszego wdrożenia.

– Jak w przypadku każdej nowej technologii, akceptacja ze strony pracowników jest kluczowa. Ergoskel to poręczne i lekkie urządzenie, które pomaga zapobiegać chorobom układu ruchu podczas ręcznego przemieszczania towarów. Mamy nadzieję, że już wkrótce więcej pracowników będzie miało szansę z niego skorzystać ‒ powiedział Khalil Ben Mansour, PhD, naukowiec z dziedziny biomechaniki w Laboratorium Biomechaniki i Bioinżynierii Uniwersytetu Technologicznego w Compiègne i Francuskiego Narodowego Ośrodka Badań Naukowych.

Ergoskel to jedno z kilku poprawiających ergonomię urządzeń, które zostały wprowadzone do użytku lub przetestowane w działalności FM Logistic. Należą do nich również inteligentne kurtki do monitorowania stanu zdrowia firm Mulliez-Flory & Altran oraz VIZO, czyli biomechaniczne urządzenie do zapobiegania bólom karku.

FM Logistic jest operatorem 30 platform logistycznych we Francji. W 2019 roku wszystkie francuskie lokalizacje firmy otrzymały certyfikat w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy ISO 45001. To pierwszy taki certyfikat dla dostawcy usług logistycznych.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

GLS doceniony w globalnym ratingu zrównoważonego rozwoju

5 sierpnia 2020

Już po raz drugi Grupa GLS uzyskała srebrny status w prestiżowym ratingu EcoVadis, uznawanym na całym świecie. Firma uzyskała wysokie wyniki za rozwiązania proekologiczne oraz zaangażowanie w kwestie społeczne. W branży logistycznej GLS znajduje się w ścisłej światowej czołówce.

czytaj więcej »


Firmy szukają magazynów buforowych

4 sierpnia 2020

Na rynku rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym. W ten sposób firmy próbują przygotować się na jesienno-zimowe szczyty zakupowe oraz zabezpieczyć na wypadek drugiej fali pandemii, która już raz w tym roku zatrzymała dostawy z Azji i wywołała problemy z zaopatrzeniem.

czytaj więcej »


Trójmiejskie prace nad autonomią żeglugi

3 sierpnia 2020

Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni będą jednymi z pierwszych instytucji, które rozpoczną wdrażanie międzynarodowego i wysokobudżetowego projektu InSecTT – dedykowanego m.in. przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym w obrębie tzw. Internetu Rzeczy i poprawie bezpieczeństwa żeglugi. Za wdrażanie autorskich technologii rozwijanych w projekcie, którego łączna wartość to ponad 44 mln euro, odpowiadać będą m.in. naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

czytaj więcej »


ID Logistics rozwija Wewnętrzny Standard Jakości CID

31 lipca 2020

ID Logistics rozszerza zakres audytowania Wewnętrznego Standardu Jakości i wprowadza nową wersję CID 7.1. Teraz sprawdzane będą nie tylko procesy operacyjno-magazynowe i realizacja usług, ale także najnowsze procedury związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w centrach dystrybucyjnych. Przygotowana została też specjalna wersja CID Light, która ma wspierać proces wdrożenia zobowiązań systemu w nowo uruchamianych magazynach.

czytaj więcej »


Cyfryzacja i wzmocnione urządzenia Panasonic

30 lipca 2020

Operator logistyczny Interporto Padova wybrał wzmocnione urządzenia Panasonic do wsparcia procesu cyfryzacji. Modele TOUGHBOOK G1 w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem pozwalają na przepływ informacji w czasie rzeczywistym i sprawne kierowanie operacjami.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter