Dachser przenosi uczelnię

1 marca 2018

Relokacja uniwersytetu to wyjątkowo skomplikowane zadanie. Dachser zmierzył się z takim wymagającym projektem podczas przenoszenia Frankfurt School of Finance & Management (Frankfurcka Szkoła Finansów i Zarządzania) ze starej siedziby do nowej.
Przewóz obejmował 1000 metrów sześciennych najróżniejszych przedmiotów i materiałów, w tym 30 tysięcy książek, tysiąc metrów bieżących akt i katalogów oraz 150 metrów bieżących regałów.

Przeprowadzka na nowy kampus powierzona Dachser & Kolb, która specjalizuje się w relokacjach, wypadła akurat w listopadzie, czyli w okresie kiedy na uczelni dzieje się najwięcej. W przenosinach na północny kraniec Frankfurtu brało udział nawet do 40 osób, a także korzystano z trzech specjalnie zaprojektowanych ciężarówek z pneumatycznym zawieszeniem.

– Dokonaliśmy nie lada wyczynu, który polegał na przetransportowaniu Frankfurckiej Szkoły bez przerywania jej działania. To było duże wyzwanie – mówi Volker Bandorf, kierownik ds. relokacji w Dachser & Kolb.

Sam przewóz z punktu A do punktu B to tylko jedno z wielu zadań w takim projekcie. Przeniesienie tak ogromnego obiektu wymaga wiele pracy, do której należy np. skatalogowanie przedmiotów i stworzenie szczegółowych wytycznych dotyczących relokacji. Wyjątkowo ważnym działaniem w takich zleceniach jest podział obowiązków pomiędzy klientem a wykonawcą. Konieczne było jasne określenie, co i kiedy powinno zostać zapakowane przez każdego z pracowników oraz, w którym momencie wkraczają eksperci z Dachser & Kolb. W przypadku Frankfurckiej Szkoły, pracownicy uniwersytetu musieli się martwić jedynie o swoje rzeczy osobiste.

– Musieliśmy zdemontować 500 stanowisk pracy, rozłożyć komputery i umieścić je na wózkach, a następnie ponownie je zainstalować w nowym budynku. Tylko przy tej czynności pracowało 12 osób przez pełne dwa dni, dbając o to, aby sprzęt był gotowy do użycia – mówi Bandorf.

Bardzo istotną kwestią było zadbanie o bezpieczeństwo ludzi, danych oraz ochronę budynku. W miejscach, do których przenoszono ciężkie pudła, umieszczano wcześniej przeszkody i paski taśmy, aby uniknąć ryzyka zranienia pracowników oraz studentów uniwersytetu. Ściany i podłogi zostały zabezpieczone folią i innymi materiałami ochronnymi. Osobną kwestię stanowiło bezpieczeństwo danych. Należało dokładnie zabezpieczyć wszystkie poufne dokumenty przed nieautoryzowanym dostępem. Z uwagi na to, że w trakcie przenoszenia Frankfurckiej Szkoły semestr akademicki się już toczył, wszyscy pracownicy Dachser & Kolb musieli zostać zarejestrowani. Do otworzenia automatycznych drzwi, które wymagają zastosowania chipów, potrzebne były specjalne karty dostępu.

Ponadto przy realizacji tak skomplikowanego transportu konieczne było szybkie i nieprzerwane działanie. W dotychczasowej lokalizacji artykuły były pakowane przez część pracowników Dachser & Kolb, a inny zespół zajmował się rozpakowywaniem w nowej siedzibie. W każdym z miejsc nad nadzorowaniem zespołu i koordynacją wyjazdów trzech ciężarówek czuwał kierownik projektu. Finalnie firma Dachser & Kolb przetransportowała ponad 2 tys. pudeł do nowej siedziby uczelni, przekształcając pustą powierzchnię blisko 38 tys. mkw. w pełni wyposażoną i funkcjonalną przestrzeń dla studentów i pracowników szkoły.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Wysoki popyt na nieruchomości w Niemczech

16 marca 2018

Zdaniem ekspertów popyt na nowe nieruchomości logistyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma doradcza Bulwiengesa obliczyła, że na przestrzeni ostatnich pięciu latach łączny metraż nowo zrealizowanych powierzchni logistycznych rósł w tempie 5,1% rocznie.

czytaj więcej »


Europa – Chiny: transport koleją z Dachser

15 marca 2018

Dachser oferuje przewozy pomiędzy Europą a Chinami zoptymalizowane pod kątem czasu i kosztów. Transport koleją na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku oraz linii transsyberyjskiej jest alternatywą dla połączeń lotniczych i morskich, łączącą dwa silne obszary gospodarcze.

czytaj więcej »


Terminal Rzepin

14 marca 2018

Holenderska firma GVT Group of Logistics dzięki integracji transportu transportu drogowego, kolejowego i wodnego od wielu lat oferuje doskonałe rozwiązania synchromodalne. Rail Terminal Rzepin to najmłodsza część Grupy, samodzielnie operujący terminal kolejowy w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

czytaj więcej »


Dynamiczny rozwój ID Logistics

13 marca 2018

Z podsumowania wyników finansowych ID Logistics za 2017 r wynika, że przychody Grupy wzrosły o 24,2% do poziomu 1,329 mld EUR. Firma wzmocniła pozycję na europejskim rynku usług logistyki kontraktowej, szczególnie w obsłudze e-commerce, pozyskała nowych klientów i uruchomiła nowe centra logistyczne.

czytaj więcej »


Rohlig Suus Logistics w Parku Logistycznym 7R Kraków Kokotów – Brzegi

12 marca 2018

7R podpisało umowę z operatorem logistycznym Rohlig Suus Logistics na wynajem ponad 15,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w powstającym Centrum Logistycznym 7R Kraków Kokotów.

czytaj więcej »


Newsletter