Cargonexx z europejską nagrodą „European Startup Prize for Mobility”

6 marca 2018

O nagrodę, która po raz pierwszy została przyznana przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, ubiegało się ponad 500 start-upów z całej Europy. Jury wybrało 10 finalistów, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania w zakresie mobilności podczas wieczornej imprezy w Brukseli.

Jury, składające się z przedstawicieli UE i znanych firm, Boston Consulting Group i Europcar, nominowało Cargonexx jako jedyną niemiecką firmę do pierwszej dziesiątki. W rezultacie Cargonexx zdołał się obronić. Niemiecki start-up z siedzibą w Hamburgu, z usług którego korzystają notabene liczni polscy przedsiębiorcy, jest obecnie jednym z czterech zwycięzców trofeum UE i otrzyma wsparcie prawne i doradztwo strategiczne w zakresie rozwoju swojej europejskiej działalności.

– Udało nam się przekonać jury europejskie do idei o Cargonexx, co zawdzięczamy nie tylko modelowi biznesowemu, ale również naszemu zespołowi, który z pasją pracuje na sukces Cargonexx. Nasze usługi są atrakcyjne zarówno dla spedytorów ładunków, ale również oferują większą efektywność firmom przewozowym i długotrwałe korzyści, które czerpią wszyscy użytkownicy dróg – a zatem Cargonexx to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron, tzw. rozwiązanie win-win-win – mówi Rolf-Dieter Lafrenz, CEO Cargonexx.

Nagroda „European Startup Prize for Mobility” została utworzona w 2017 r. przez Parlament Europejski i Komisję Europejską w celu promowania najlepszych startupów z dziedziny mobilności. Nagrodę wspierają takie firmy jak Boston Consulting Group i doświadczeni założyciele różnych przedsiębiorstw, np. Frédéric Mazzella, który w 2006 roku założył firmę BlaBlaCar. Czterech laureatów nagrody otrzymało wsparcie prawne od kancelarii Grimaldi oraz doradztwo strategiczne od Boston Consulting Group. Ponadto wszyscy finaliści konkursu mają możliwość zaprezentowania się w tym roku na wiodących europejskich konferencjach technicznych.

Cargonexx jest jedną z pierwszych firm, które wykorzystują sztuczną inteligencję w transporcie drogowym, dzięki czemu jest w stanie zredukować liczbę przejazdów pustych ciężarówek. Do tej technologii przekonało się również dziesięcioosobowe jury w Brukseli. Celem nagrody jest promowanie przełomowych innowacji, które mogą zmienić mobilną sytuację w Europie i na świecie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w historycznej Bibliotece Solvay w Leopoldpark w Brukseli i została otwarta przez Violetę Bulc, komisarz Unii Europejskiej ds. transportu.

Cargonexx jest cyfrową siecią transportową. Został założony w Hamburgu w 2016 roku i działa obecnie nie tylko w Niemczech i Austrii, ale także w Holandii, Danii, Polsce i w innych krajach bałtyckich. Platforma logistyczna wykorzystuje sztuczną inteligencję i samouczący się algorytmy matematyczny do bardziej efektywnego rozdysponowywania wolnej przestrzeni ładunkowej. System oblicza automatycznie ceny za przewóz ładunków, uwzględniając również czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda i natężenie ruchu na drodze. Wystarczy jedno kliknięcie, aby łatwo i bezpiecznie połączyć dostępne ładunki z wolnymi ciężarówkami. Cargonexx przyczynia się tym samym do ograniczenia liczby pustych przejazdów i zmniejsza ruch na drodze. Korzystanie z platformy niemieckiego start-upu pozwala przewoźnikom zaoszczędzić czas i pieniądze.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Wysoki popyt na nieruchomości w Niemczech

16 marca 2018

Zdaniem ekspertów popyt na nowe nieruchomości logistyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma doradcza Bulwiengesa obliczyła, że na przestrzeni ostatnich pięciu latach łączny metraż nowo zrealizowanych powierzchni logistycznych rósł w tempie 5,1% rocznie.

czytaj więcej »


Europa – Chiny: transport koleją z Dachser

15 marca 2018

Dachser oferuje przewozy pomiędzy Europą a Chinami zoptymalizowane pod kątem czasu i kosztów. Transport koleją na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku oraz linii transsyberyjskiej jest alternatywą dla połączeń lotniczych i morskich, łączącą dwa silne obszary gospodarcze.

czytaj więcej »


Terminal Rzepin

14 marca 2018

Holenderska firma GVT Group of Logistics dzięki integracji transportu transportu drogowego, kolejowego i wodnego od wielu lat oferuje doskonałe rozwiązania synchromodalne. Rail Terminal Rzepin to najmłodsza część Grupy, samodzielnie operujący terminal kolejowy w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

czytaj więcej »


Dynamiczny rozwój ID Logistics

13 marca 2018

Z podsumowania wyników finansowych ID Logistics za 2017 r wynika, że przychody Grupy wzrosły o 24,2% do poziomu 1,329 mld EUR. Firma wzmocniła pozycję na europejskim rynku usług logistyki kontraktowej, szczególnie w obsłudze e-commerce, pozyskała nowych klientów i uruchomiła nowe centra logistyczne.

czytaj więcej »


Rohlig Suus Logistics w Parku Logistycznym 7R Kraków Kokotów – Brzegi

12 marca 2018

7R podpisało umowę z operatorem logistycznym Rohlig Suus Logistics na wynajem ponad 15,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w powstającym Centrum Logistycznym 7R Kraków Kokotów.

czytaj więcej »


Newsletter