Zatrzymać złego wilka

Zatrzymać złego wilka

Musimy się nauczyć zabezpieczać przed piractwem z Chin. Chińczycy nigdy nie zgadzają się na to, aby obcy kapitał miał w ich firmach więcej niż 51 proc. udziałów. Są gotowi oddać obcemu kapitałowi ziemię, ludzi, infrastrukturę, ale pod warunkiem, że sami zachowają większość udziałów w spółce, do której obcy kapitał wnosi know-how. Gdy w pełni posiądą już tę wiedzę, jak produkować towary, przejmują firmę w całości.

W praktyce odbywa się to w ten sposób, że do 18-tej w fabryce pracują normalnie pracownicy. A od 19-tej do rana wprowadza się nowy garnitur ludzi, którzy na tych samych maszynach produkuje te same produkty, co poprzedni zespół, tyle tylko, że powstałe w nocy wyroby pozbawione są metek. Następnie poprzez chińskie porty towary te płyną w świat. W ten sposób, poprzez masowy zalew tych produktów, pozbawia się wartości rynkowej towarów, których oficjalnym producentem jest dana fabryka. Ostateczni e fabryka ta ma coraz mniej zamówień i jest zmuszona zamknąć produkcję. Wówczas Chińczycy, powiadają – nie pozwalamy, bo nasi ludzi musza mieć pracę, albo będziecie dopłacać do interesu, albo my przejmujemy fabrykę.
W ten sposób doprowadza się do ruiny całe nawet gałęzie przemysłu.

Zatrzymać tego złego wilka można jedynie poprzez ochronę wartość intelektualnej. Pamiętać bowiem należy, że Chińczycy wcale nie chcą dłużej być manufacture house. Praktyka dowodzi, że oni chcą być power house.

prof. dr inż. Andrzej Pawlak
Wykładowca Lorentz Tech i Stanford University w Stanach Zjednoczonych,
prezes Vortex Innovation Consulting Group, specjalistą od przełomowych innowacji

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter