Projektowanie dynamicznych łańcuchów dostaw

Projektowanie dynamicznych łańcuchów dostaw

Niemal niemożliwością jest uzyskanie większej efektywności łańcuchów dostaw przedsiębiorstwa w jego współczesnym kształcie organizacyjnym, którego podstawową wadą jest założenie, że świat jest „statyczny”. To samo można powiedzieć o wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa.

Współczesne „normalne” warunki rynkowe stają się coraz bardziej nieprzewidywalne, a zatem musimy nie tylko przemyśleć to, co robimy, ale również wypracować nowy, tak bardzo potrzebny paradygmat projektowania i funkcjonowania łańcuchów dostaw.
Punktem wyjścia jest zrozumienie, że na rynkach / wśród klientów we wszystkich kategoriach produktów (i usług) znajdziemy bardzo różne „zachowania zakupowe”. Z naszych badań wynika, że dominują 3-4 zachowania, (dzięki czemu uzyskuje się do 80% ustawienia liniowego w stosunku do oczekiwań rynku). Przyjmując taką strukturę rynku będziemy wiedzieli, jak skonfigurować wewnętrzną strukturę organizacyjną firmy.
Taki punkt widzenia na kształt „wielowymiarowego ustawienia łańcuchów dostaw” bezpośrednio połączonych do klientów (i dostawców) pozwoli osiągnąć najwyższe zyski, niższe koszty usług i korzystniejsze marginesy zysków. A przedsiębiorstwa nauczą się, jak przeciwstawić się zagrożeniom i kontrolować ryzyko wynikające ze wszystkiego, co zaburza normalny stan rynku, wynikających zarówno z działań człowieka, jak i katastrof naturalnych. 

dr John Gattorna
Prekursor koncepcji globalnych łańcuchów dostaw,
autor książek i publikacji,
dyrektor naczelny Gattorna Alignment Pty Ltd. 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Przemysł 4.0 oznacza większe wykorzystanie IT, cyfryzację procesów, poprawę zwinności i elastyczności. Logistyka nie jest sama dla siebie lecz musi odpowiadać na potrzeby klientów. Przemysł 4.0 ma kluczową rolę do odegrania w sprostaniu potrzebom klientów, którzy oczekują coraz szybszych i odpowiedzialnych dostaw specjalnie dla nich przygotowanych towarów.

czytaj więcej »

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Wyobraźmy sobie łańcuch złożony z wielu ogniw, czy poprawiając wszystkie ogniwa w tym łańcuchu sprawimy, że cały łańcuch będzie silniejszy? Nie! Aby cały łańcuch był silniejszy, wpierw należy zidentyfikować jego najsłabsze ogniwo i je ulepszyć, a dopiero wówczas łańcuch będzie silniejszy.

czytaj więcej »

Wyzwania dla branży TSL

Wyzwania dla branży TSL

Dwie dekady temu branża TSL otrzymała szansę rozwoju, gdyż globalizacja i e-commerce doprowadziły do drastycznego zwiększenia wolumenu potoków przesyłek, w tym przede wszystkim kurierskich. Rozpoczęta w drugiej dekadzie XXI w. epoka cyfryzacji i upowszechnienie telekomunikacji mobilnej oraz wywrotowe innowacje (disrupiton innovation) w handlu przynoszą nowe wyzwania dla branży TSL.

czytaj więcej »

Newsletter