Polska ma problem z finansami publicznymi

Polska ma problem z finansami publicznymi

Rząd podjął decyzję, że w ramach ustaw okołobudżetowych będzie podwyżka VAT-u. PSL wywalczył obniżenie stawki na część mniej przetworzonej żywności, natomiast PiS zgłosił podatek bankowy.

Posłowie PiS twierdzą, że z łatwością można wziąć z systemu bankowego 7 miliardów złotych rocznie. Moim zadaniem są to bardzo ryzykowne szacunki. Nie dostrzega się tego, że polski system bankowy różni się od systemów innych krajów europejskich, np. systemu niemieckiego, opartego w znacznej mierze o system bankowości spółdzielczej, z dużym udziałem kapitału narodowego. W mojej ocenie inicjatorzy dyskusji o podatku bankowym rzucili pomysł i na tym się skończyło. Trzeba zadać sobie pytanie, czy uzyskamy te środki oraz kto zapłaci podatek bankowy. Spodziewamy się, że zapłacą bogate banki, właściciele, zarządy, rady nadzorcze. Tak naprawdę jednak zapłacimy my, klienci, zwłaszcza ci najaktywniejsi, którzy mają duże kredyty hipoteczne. 

Janusz Piechociński
wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter