Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Piotr Sukiennik, dyrektor generalny CE w FM Logisitc
W ostatnim okresie gospodarka, nie tylko Polska, ale także innych krajów, ma się dobrze. Nasz rodzimy wzrost gospodarczy przyspieszył do ok. 4%, a zapowiada się, że III kwartał tego roku będzie jeszcze lepszy. Trzeba jednak pamiętać, że wzrost napędza głównie konsumpcja wynikająca z wpompowania w kieszenie polskich gospodarstw domowych ponad 29 mld zł z programu 500 +.

Trudno zatem przewidzieć, czy ta tendencja jest w stanie utrzymać się w dłuższej perspektywie czasu. Kluczowym i trwałym czynnikiem rozwoju bez wątpienia są i będą inwestycje. Te niestety w ostatnich kwartałach spadały, m.in. z powodu niepewności firm, wynikających choćby z forsowania przez polityków kontrowersyjnych ustaw, niekoniecznie korzystnych dla przedsiębiorców. Na szczęście, do Polski zaczęły płynąć fundusze unijne z nowej perspektywy budżetowej na budowę dróg czy modernizację linii kolejowych, a to zawsze napędza gospodarkę. Nie mówiąc już o tym, jak ważną rolę dla całej branży logistycznej odgrywa nowoczesna infrastruktura.
Tak jak wspomniałem na początku, sprzyja nam także dobra koniunktura w innych krajach. Polska gospodarka jest przecież ściśle powiązana z gospodarkami krajów Unii Europejskiej przez handel i inwestycje. Przykładowo, gdy w Niemczech rosną zamówienia i produkcja, pośrednio korzystają na tym także polscy poddostawcy. Rosnące wciąż zapotrzebowanie na usługi transportowe obserwuje się we wszystkich niemal sektorach. To dobrze wróży. A pamiętajmy, że logistyka jest swoistym barometrem dla całej gospodarki.
Mimo rekordowo niskiego bezrobocia, które skutkuje walką firm o pracowników, presja płacowa w naszym kraju jest wciąż ograniczona. Wynika to w dużej mierze z napływu do Polski siły roboczej ze wschodu. Ale nie tylko – szukając wyjścia z trudnej sytuacji, przedsiębiorcy intensywnie poszukują innowacyjnych rozwiązań i coraz częściej wprowadzają w swoich operacjach usprawnienia oraz automatyzują procesy. To wszystko sprawia, że Polska nadal pozostaje konkurencyjna dla krajów Europy Zachodniej, a co więcej, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Jeśli zaś chodzi czynniki mogące negatywnie wpłynąć na dynamikę dalszego rozwoju, to powiem krótko. W dzisiejszych, tak szybko i nieprzewidywalnie zmieniających się warunkach geopolitycznych, nie tylko w naszym regionie, ale i na całym świecie, przewidywanie przyszłości jest jak wróżenie z fusów. Szukajmy rozwiązań problemów, wykorzystujmy wszystkie nadarzające się możliwości, myślmy wizjonersko i bądźmy innowacyjni. Dobra passa nie trwa wiecznie, ale do gorszych czasów można się przygotować. Ja w każdym razie staram się być optymistą.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter