Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Maciej Walenda, Executive Vice President CEE and Russia, CEO/Managing Director Poland DSV Solutions
Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej w 2017 roku kształtuje się powyżej średniej długookresowej, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż przeważająca liczba pozytywnych ocen dotyczy sektora finansowego i ubezpieczeniowego. Podmioty operujące w obszarach transportu i gospodarki magazynowej są dużo bardziej zachowawcze i nie wykazują aż tak dużego optymizmu, nadal jednak zachowując tendencję wzrostową na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat. Taka dobra koniunktura to niezmiennie stale rosnąca konsumpcja wewnętrzna, atrakcyjność lokalizacyjna Polski, czego potwierdzeniem jest rozwijający się w ostatnich latach boom na projekty magazynowe zlokalizowane w Polsce, ale świadczące usługi praktycznie wyłącznie dla krajów regionu, i duże zaawansowanie jakościowe i kompetencyjne sektora logistycznego. 2017 rok przynosi jednak po raz kolejny zderzenie z negatywnym zjawiskiem braku zasobów i rosnących kosztów.
Rynek już nie raz mierzył się z brakiem dostępności kierowców, czy pracowników magazynowych, jednak w tym roku zjawisko nasiliło się do niebezpiecznego poziomu.
Analizując gospodarkę długoterminowo, nie widać oznak osłabienia dynamiki, o czym świadczą rosnące szanse na włączenie Polski do Grupy G20. Czeka nas jednak w mojej ocenie chwilowe tąpnięcie. Rynek będzie musiał samoczynnie ustabilizować się, kompensując wzrost kosztów, paradoksalnie podnoszących konsumpcję poprzez wzrost cen w najbliższych okresach.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter