Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Dobre wyniki branży logistycznej to przede wszystkim efekt rosnącej koniunktury gospodarczej. Wzrost popytu krajowego jest zasługą m.in. zwiększenia płacy minimalnej czy programu 500+. Spadek bezrobocia oznacza również, że większa grupa osób dysponuje większymi dochodami. Wzrost wymiany zagranicznej jest częściowo efektem rozwoju wzrostu importu. Dodatkowo poprawa koniunktury gospodarczej u naszych największych partnerów stymuluje rozwój eksportu. Ponad 80% odbiorców polskiego eksportu to kraje Unii Europejskiej, a największym naszym rynkiem eksportowym są Niemcy, do których wysyłamy towary za ponad 50 mld euro. To oczywiście przekłada się na zlecenia dla logistyki. W tym roku Dachser dla swoich klientów w Polsce otworzył kolejne codzienne połączenia, w tym do Niemiec, do których liczba stałych linii drobnicowych przekroczyła 30.
Jednocześnie rozwój nowych kanałów dystrybucji, w szczególności e-handlu, spowodował skokowe zwiększenie dynamiki obrotów w obsłudze tego sektora. Dynamiczny wzrost e-commerce i tradycyjnego handlu wpływa ewidentnie na łańcuchy dostaw, co stawia przed operatorami logistycznymi poprzeczkę coraz wyżej i wyżej.
Ponadto szybko zmieniające się trendy zakupowe wpływają na fakt, że firmy wprowadzają na rynek mniejsze serie produktów, ale częściej, co również ma przełożenie na operacje logistyczne. Trendy makroekonomiczne i konsumenckie sprzyjają więc branży. Barierą w pełnym skonsumowaniu tych pozytywnych zmian staje się jednak sytuacja na rynku pracy. Braki kadrowe zauważalne są zarówno w transporcie, jak i magazynowaniu. Konsekwencją tego w kolejnych miesiącach będzie zapewne wzrost kosztów. To z kolei przełoży się ceny produktów, a w skali makro na wzrost inflacji.
Operatorzy, w tym Dachser, już teraz pracują nad rozwiązaniami, które w dłuższym okresie pomogą uporać się z tymi ograniczeniami i z całą pewnością przyniosą one nowe rozwiązania i skok technologiczny. Liczymy też na kreatywność dostawców dla branży logistycznej i szybkie wejście w świat rozwiązań autonomicznych oraz większej automatyzacji procesów.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Dariusz Michalak, Sales&Project Manager Diera
Wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, wzrost eksportu, dobre nastroje wśród konsumentów nie tylko w Polsce, ale generalnie na większości rynków europejskich wpływają na dobrą koniunkturę i obecny wzrost gospodarczy. Dynamiczny wzrost PKB Niemiec jest motorem rozwoju polskiego przemysłu i eksportu (ponad 6% w pierwszym półroczu 2017 r.).

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Maciej Walenda, Executive Vice President CEE and Russia, CEO/Managing Director Poland DSV Solutions
Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej w 2017 roku kształtuje się powyżej średniej długookresowej, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż przeważająca liczba pozytywnych ocen dotyczy sektora finansowego i ubezpieczeniowego.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Przemysław Mormul, dyrektor marketingu i sprzedaży Panalpina Polska
Dobra koniunktura w gospodarce to coś, do czego przez ostatnie lata mogliśmy się już przyzwyczaić, ba! przyjmujemy, jako pewnik przy układaniu wszelkiego rodzaju planów budżetowych czy inwestycyjnych na kolejne lata. Strategie zdecydowanej większości firm to strategie oparte o wzrosty – wzrost liczby klientów, sprzedaży, zysku…

czytaj więcej »

Newsletter