Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Dobre wyniki branży logistycznej to przede wszystkim efekt rosnącej koniunktury gospodarczej. Wzrost popytu krajowego jest zasługą m.in. zwiększenia płacy minimalnej czy programu 500+. Spadek bezrobocia oznacza również, że większa grupa osób dysponuje większymi dochodami. Wzrost wymiany zagranicznej jest częściowo efektem rozwoju wzrostu importu. Dodatkowo poprawa koniunktury gospodarczej u naszych największych partnerów stymuluje rozwój eksportu. Ponad 80% odbiorców polskiego eksportu to kraje Unii Europejskiej, a największym naszym rynkiem eksportowym są Niemcy, do których wysyłamy towary za ponad 50 mld euro. To oczywiście przekłada się na zlecenia dla logistyki. W tym roku Dachser dla swoich klientów w Polsce otworzył kolejne codzienne połączenia, w tym do Niemiec, do których liczba stałych linii drobnicowych przekroczyła 30.
Jednocześnie rozwój nowych kanałów dystrybucji, w szczególności e-handlu, spowodował skokowe zwiększenie dynamiki obrotów w obsłudze tego sektora. Dynamiczny wzrost e-commerce i tradycyjnego handlu wpływa ewidentnie na łańcuchy dostaw, co stawia przed operatorami logistycznymi poprzeczkę coraz wyżej i wyżej.
Ponadto szybko zmieniające się trendy zakupowe wpływają na fakt, że firmy wprowadzają na rynek mniejsze serie produktów, ale częściej, co również ma przełożenie na operacje logistyczne. Trendy makroekonomiczne i konsumenckie sprzyjają więc branży. Barierą w pełnym skonsumowaniu tych pozytywnych zmian staje się jednak sytuacja na rynku pracy. Braki kadrowe zauważalne są zarówno w transporcie, jak i magazynowaniu. Konsekwencją tego w kolejnych miesiącach będzie zapewne wzrost kosztów. To z kolei przełoży się ceny produktów, a w skali makro na wzrost inflacji.
Operatorzy, w tym Dachser, już teraz pracują nad rozwiązaniami, które w dłuższym okresie pomogą uporać się z tymi ograniczeniami i z całą pewnością przyniosą one nowe rozwiązania i skok technologiczny. Liczymy też na kreatywność dostawców dla branży logistycznej i szybkie wejście w świat rozwiązań autonomicznych oraz większej automatyzacji procesów.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter