Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Bogna Błasiak-Niciejewska, Corporate Communiaction Manager, Europe, Ekol Logistics
Polska gospodarka szybko rośnie, rozwija się również nasza branża. Dodatkowo mamy do czynienia z niskim bezrobociem, podwyżkami pensji oraz efektem 500 +. Wszystko to oznacza, że mamy w naszym kraju stosunkowo wysoki popyt wewnętrzny. Wymienione czynniki bezpośrednio wpływają na kondycję polskiej gospodarki.
Zagrożeniem dla gospodarki oraz całej branży logistycznej jest m.in. rosnące napięcie z Unią Europejską, co bezpośrednio wpływa na wizerunek Polski w oczach zagranicznych inwestorów.
Niski poziom bezrobocia, wzrost pensji, trudność z pozyskaniem pracowników stanowią duże zagrożenie dla wszystkich firm działających w naszym kraju. Branża logistyczna odczuwa ten aspekt bardzo dotkliwie – trudności z pozyskaniem kierowców są naszą codziennością. Warto podkreślić, iż przedsiębiorstwa świadczące usługi intermodalne znajdują się w lepszej sytuacji. W firmie Ekol, specjalizującej się w transporcie intermodalnym, wykorzystujemy własne promy czy dedykowane pociągi, a więc trasa przesyłki na odległość kilku tysięcy kilometrów jest realizowana w dużej mierze bez kierowcy, którego potrzebujemy na 100 czy 200 km na początku lub końcu drogi przesyłki.
Kolejny zagrożeniem jest fakt, iż Polska na tle innych państw jest mało innowacyjnym krajem, co przekłada się nie tylko na stosowane rozwiązania, ale też pozycję konkurencyjną naszego kraju. Warto tutaj dodać, iż w firmie Ekol posiadamy własny dział badań i rozwoju, który dysponuje rocznym budżetem 6 mln euro. 120 osób pracuje nad ponad 130 projektami, które m.in. udoskonalają oferowane przez nas produkty, a także rozwijają programy IT. Ciągle udoskonalamy oferowane rozwiązania, czy też inwestujemy w infrastrukturę, ale możemy oferować konkurencyjne rozwiązania przede wszystkim dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter