Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Bogna Błasiak-Niciejewska, Corporate Communiaction Manager, Europe, Ekol Logistics
Polska gospodarka szybko rośnie, rozwija się również nasza branża. Dodatkowo mamy do czynienia z niskim bezrobociem, podwyżkami pensji oraz efektem 500 +. Wszystko to oznacza, że mamy w naszym kraju stosunkowo wysoki popyt wewnętrzny. Wymienione czynniki bezpośrednio wpływają na kondycję polskiej gospodarki.
Zagrożeniem dla gospodarki oraz całej branży logistycznej jest m.in. rosnące napięcie z Unią Europejską, co bezpośrednio wpływa na wizerunek Polski w oczach zagranicznych inwestorów.
Niski poziom bezrobocia, wzrost pensji, trudność z pozyskaniem pracowników stanowią duże zagrożenie dla wszystkich firm działających w naszym kraju. Branża logistyczna odczuwa ten aspekt bardzo dotkliwie – trudności z pozyskaniem kierowców są naszą codziennością. Warto podkreślić, iż przedsiębiorstwa świadczące usługi intermodalne znajdują się w lepszej sytuacji. W firmie Ekol, specjalizującej się w transporcie intermodalnym, wykorzystujemy własne promy czy dedykowane pociągi, a więc trasa przesyłki na odległość kilku tysięcy kilometrów jest realizowana w dużej mierze bez kierowcy, którego potrzebujemy na 100 czy 200 km na początku lub końcu drogi przesyłki.
Kolejny zagrożeniem jest fakt, iż Polska na tle innych państw jest mało innowacyjnym krajem, co przekłada się nie tylko na stosowane rozwiązania, ale też pozycję konkurencyjną naszego kraju. Warto tutaj dodać, iż w firmie Ekol posiadamy własny dział badań i rozwoju, który dysponuje rocznym budżetem 6 mln euro. 120 osób pracuje nad ponad 130 projektami, które m.in. udoskonalają oferowane przez nas produkty, a także rozwijają programy IT. Ciągle udoskonalamy oferowane rozwiązania, czy też inwestujemy w infrastrukturę, ale możemy oferować konkurencyjne rozwiązania przede wszystkim dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Maciej Bachman, prezes zarządu Grupy PEKAES
Nastroje w branży TSL są zdecydowanie optymistyczne. Niemal z każdej strony docierają dobre wieści. Rodzime porty notują rekordy przeładunkowe, operatorzy uruchamiają nowe linie drobnicowe, powstają nowe parki logistyczne i zaplecza technologiczne. Transport kolejowy przeżywa ogromne ożywienie.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics
Można powiedzieć, że układ planet wyjątkowo sprzyjał sektorowi logistycznemu w Polsce w ciągu ostatnich 2 czy 3 lat: rosnąca konsumpcja krajowa przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na dystrybucję i lokalne zakłady produkcyjne; a gospodarka europejska, zwłaszcza Niemiec, które zdecydowanie są głównym partnerem gospodarczym Polski, znowu zaczęła rosnąć.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Maciej Seiffert, kierownik Działu Sprzedaży TSLOGISTIC
Na korzystne wyniki polskiej gospodarki składa się wiele czynników mikro- i makroekonomicznych. Globalny rynek zapomniał już o kryzysie i nabiera rozpędu. Polska jest ważnym ogniwem w procesach produkcyjnych największych firm starego kontynentu.

czytaj więcej »

Newsletter