Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Andrzej Pawlak, Business Development Director Poland DHL Supply Chain
Logistyka często nazywana jest barometrem gospodarki. Na jej dynamikę wzrostu w ubiegłym roku miało wpływ wiele czynników, z których najbardziej znaczącym wydaje się być przenoszenie handlu tradycyjnego do sieci i rozwój branży e-commerce. Cyfryzacja światowej gospodarki znacznie przyspiesza – wkraczamy w okres zwany czwartą rewolucją przemysłową – Industry 4.0. Symbolem pierwszej była para, drugiej – elektryczność, trzeciej – automatyzacja. Czwarta rewolucja przemysłowa to cyfryzacja całego łańcucha wartości przedsiębiorstw i wszystkich procesów – od produkcji poprzez sprzedaż aż do zaangażowania końcowego klienta. Cyfryzacja przyczynia się do wzrostu produktywności poprzez optymalizację procesów, rozszerzenie rynku zbytu, innowacyjne produkty oraz bardziej efektywne wykorzystanie kapitału ludzkiego. Wszystko to po to, aby było lepiej, szybciej i taniej. Powstają nowe inwestycje, poprawia się infrastruktura, wzrasta poziom zatrudnienia, a zainteresowanie usługami logistycznymi stale rośnie.
Obecnie mamy w kraju ponad 12 mln m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych, a kolejne ponad 1,6 mln m2 jest w budowie. Firmy intensyfikują swoje działania rekrutacyjne, poszukując wykwalifikowanych pracowników. Bezrobocie w Polsce osiągnęło ostatnio rekordowo niski poziom i dalej spada. W sektorze łańcucha dostaw spotyka się problem z brakiem osób do pracy. Można zaryzykować stwierdzenie, że znaczące wzrosty popytu, w połączeniu ze starzeniem się siły roboczej, brakiem rąk do pracy i potrzebą posiadania nowych umiejętności nadążających za nowymi technologiami doprowadzi nas wkrótce do kryzysu na rynku pracy. Mogą być to czynniki, które wpłyną na osłabienie dynamiki rozwoju polskiej gospodarki.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter