Należy pilnować państwa

Należy pilnować państwa

Wiele ludzi w Polsce uważa, że państwo jest do rozwiązywania wszelkich problemów. W związku z tym ma wspierać obywateli, troszczyć się o nich i im pomagać. Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ państwo jedynie wyznacza organizację i nie dysponuje nadprzyrodzonymi mocami.

Państwo może dawać obywatelom tyle ile im zabierze. Tymczasem istnieje wiele grup nacisku, które domagają się od państwa wyższych wydatków. A przecież nie można mieć wysokich wydatków przy niskich podatkach.  Jeżeli państwo dużo wydaje, to znaczy, że do wydawania tych pieniędzy musi mieć wielu urzędników.  Dlatego obywatele powinni pilnować państwa przed zbytnim rozrostem jego aparatu.

Najlepszym systemem do tego jest demokracja, która gwarantuje systematyczną odnawialność władzy, która pochodzi z wyborów.  Pamiętać należy, że każda władza deprawuje. Za błędy na górze płacą ci na dole, ale błędy na górze podejmowane są pod wpływem błędów tych na dole, bo przecież w demokracji ktoś tych na górze wybiera.

Leszek Balcerowicz
Były wicepremier i minister finansów
Rzeczypospolitej Polskiej

 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Zewnętrzne usługi logistyczne

Zewnętrzne usługi logistyczne

Michał Wochna, dyrektor ds. logistyki, Spedimex Sp. z o.o.
Zmiany w zachowaniu konsumentów, jakie dokonały w ciągu ostatnich kilkunastu lat, wpływają na podejście firm do logistyki. Postępująca presja nabywców wymusza coraz szybsze tempo realizowania zleceń.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics
Można powiedzieć, że układ planet wyjątkowo sprzyjał sektorowi logistycznemu w Polsce w ciągu ostatnich 2 czy 3 lat: rosnąca konsumpcja krajowa przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na dystrybucję i lokalne zakłady produkcyjne; a gospodarka europejska, zwłaszcza Niemiec, które zdecydowanie są głównym partnerem gospodarczym Polski, znowu zaczęła rosnąć.

czytaj więcej »

Newsletter