Należy pilnować państwa

Należy pilnować państwa

Wiele ludzi w Polsce uważa, że państwo jest do rozwiązywania wszelkich problemów. W związku z tym ma wspierać obywateli, troszczyć się o nich i im pomagać. Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ państwo jedynie wyznacza organizację i nie dysponuje nadprzyrodzonymi mocami.

Państwo może dawać obywatelom tyle ile im zabierze. Tymczasem istnieje wiele grup nacisku, które domagają się od państwa wyższych wydatków. A przecież nie można mieć wysokich wydatków przy niskich podatkach.  Jeżeli państwo dużo wydaje, to znaczy, że do wydawania tych pieniędzy musi mieć wielu urzędników.  Dlatego obywatele powinni pilnować państwa przed zbytnim rozrostem jego aparatu.

Najlepszym systemem do tego jest demokracja, która gwarantuje systematyczną odnawialność władzy, która pochodzi z wyborów.  Pamiętać należy, że każda władza deprawuje. Za błędy na górze płacą ci na dole, ale błędy na górze podejmowane są pod wpływem błędów tych na dole, bo przecież w demokracji ktoś tych na górze wybiera.

Leszek Balcerowicz
Były wicepremier i minister finansów
Rzeczypospolitej Polskiej

 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Przemysł 4.0 oznacza większe wykorzystanie IT, cyfryzację procesów, poprawę zwinności i elastyczności. Logistyka nie jest sama dla siebie lecz musi odpowiadać na potrzeby klientów. Przemysł 4.0 ma kluczową rolę do odegrania w sprostaniu potrzebom klientów, którzy oczekują coraz szybszych i odpowiedzialnych dostaw specjalnie dla nich przygotowanych towarów.

czytaj więcej »

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Wyobraźmy sobie łańcuch złożony z wielu ogniw, czy poprawiając wszystkie ogniwa w tym łańcuchu sprawimy, że cały łańcuch będzie silniejszy? Nie! Aby cały łańcuch był silniejszy, wpierw należy zidentyfikować jego najsłabsze ogniwo i je ulepszyć, a dopiero wówczas łańcuch będzie silniejszy.

czytaj więcej »

Wyzwania dla branży TSL

Wyzwania dla branży TSL

Dwie dekady temu branża TSL otrzymała szansę rozwoju, gdyż globalizacja i e-commerce doprowadziły do drastycznego zwiększenia wolumenu potoków przesyłek, w tym przede wszystkim kurierskich. Rozpoczęta w drugiej dekadzie XXI w. epoka cyfryzacji i upowszechnienie telekomunikacji mobilnej oraz wywrotowe innowacje (disrupiton innovation) w handlu przynoszą nowe wyzwania dla branży TSL.

czytaj więcej »

Newsletter