Należy pilnować państwa

Należy pilnować państwa

Wiele ludzi w Polsce uważa, że państwo jest do rozwiązywania wszelkich problemów. W związku z tym ma wspierać obywateli, troszczyć się o nich i im pomagać. Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ państwo jedynie wyznacza organizację i nie dysponuje nadprzyrodzonymi mocami.

Państwo może dawać obywatelom tyle ile im zabierze. Tymczasem istnieje wiele grup nacisku, które domagają się od państwa wyższych wydatków. A przecież nie można mieć wysokich wydatków przy niskich podatkach.  Jeżeli państwo dużo wydaje, to znaczy, że do wydawania tych pieniędzy musi mieć wielu urzędników.  Dlatego obywatele powinni pilnować państwa przed zbytnim rozrostem jego aparatu.

Najlepszym systemem do tego jest demokracja, która gwarantuje systematyczną odnawialność władzy, która pochodzi z wyborów.  Pamiętać należy, że każda władza deprawuje. Za błędy na górze płacą ci na dole, ale błędy na górze podejmowane są pod wpływem błędów tych na dole, bo przecież w demokracji ktoś tych na górze wybiera.

Leszek Balcerowicz
Były wicepremier i minister finansów
Rzeczypospolitej Polskiej

 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express w Polsce
Za dobrą koniunkturę na rynku odpowiadają pozytywne wskaźniki gospodarcze Polski m.in. w postaci 4% wzrostu PKB w całym 2017 roku, a także utrzymująca się wysoka dynamika eksportu i importu. Od wielu lat bowiem handel zagraniczny pełni istotną rolę w polskiej gospodarce, zawdzięczając to wzrastającej aktywności polskich przedsiębiorców zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Dobre wyniki branży logistycznej to przede wszystkim efekt rosnącej koniunktury gospodarczej. Wzrost popytu krajowego jest zasługą m.in. zwiększenia płacy minimalnej czy programu 500+. Spadek bezrobocia oznacza również, że większa grupa osób dysponuje większymi dochodami. Wzrost wymiany zagranicznej jest częściowo efektem rozwoju wzrostu importu.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Piotr Sukiennik, dyrektor generalny CE w FM Logisitc
W ostatnim okresie gospodarka, nie tylko Polska, ale także innych krajów, ma się dobrze. Nasz rodzimy wzrost gospodarczy przyspieszył do ok. 4%, a zapowiada się, że III kwartał tego roku będzie jeszcze lepszy. Trzeba jednak pamiętać, że wzrost napędza głównie konsumpcja wynikająca z wpompowania w kieszenie polskich gospodarstw domowych ponad 29 mld zł z programu 500 +.

czytaj więcej »

Newsletter