Należy pilnować państwa

Należy pilnować państwa

Wiele ludzi w Polsce uważa, że państwo jest do rozwiązywania wszelkich problemów. W związku z tym ma wspierać obywateli, troszczyć się o nich i im pomagać. Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ państwo jedynie wyznacza organizację i nie dysponuje nadprzyrodzonymi mocami.

Państwo może dawać obywatelom tyle ile im zabierze. Tymczasem istnieje wiele grup nacisku, które domagają się od państwa wyższych wydatków. A przecież nie można mieć wysokich wydatków przy niskich podatkach.  Jeżeli państwo dużo wydaje, to znaczy, że do wydawania tych pieniędzy musi mieć wielu urzędników.  Dlatego obywatele powinni pilnować państwa przed zbytnim rozrostem jego aparatu.

Najlepszym systemem do tego jest demokracja, która gwarantuje systematyczną odnawialność władzy, która pochodzi z wyborów.  Pamiętać należy, że każda władza deprawuje. Za błędy na górze płacą ci na dole, ale błędy na górze podejmowane są pod wpływem błędów tych na dole, bo przecież w demokracji ktoś tych na górze wybiera.

Leszek Balcerowicz
Były wicepremier i minister finansów
Rzeczypospolitej Polskiej

 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter