Logistyka a zrównoważony rozwój

Logistyka pełni kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju konkurencyjnej gospodarki. Trudno jest wyobrazić sobie bezproblemowo rozwijającą się gospodarkę bez transportu. Jednocześnie duża liczba przewożonych ludzi i towarów nie pozostaje bez wpływu na środowisko, wpływając na jego zanieczyszczenie i hałas.Należy więc oczekiwać, że sektor logistyczny weźmie odpowiedzialność za swój wpływ na środowisko. W przeszłości ochrona środowiska i zasobów nie zajmowały należytego miejsca w świadomości menedżerów logistyki. Obecnie społeczeństwo oraz wiele instytucji publicznych coraz częściej zwracają się do firm o to, by przy podejmowaniu decyzji biznesowych brali pod uwagę aspekt ekologiczny. Ekologia stała się nowym wyzwaniem dla firm logistycznych. W odpowiedzi na wzrastającą świadomość ekologiczną, logistycy powinni tworzyć strategie zrównoważonego rozwoju firm z uwzględnieniem aspektów ekologii. Ochrona środowiska i zasobów będzie integralną częścią logistycznych strategii.

prof. dr Hans-Christian Pfohl

kierownik Katedry Zarządzania Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt

wieloletni członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Logistycznego

 

 

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter