Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Dariusz Michalak, Sales&Project Manager Diera
Wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, wzrost eksportu, dobre nastroje wśród konsumentów nie tylko w Polsce, ale generalnie na większości rynków europejskich wpływają na dobrą koniunkturę i obecny wzrost gospodarczy. Dynamiczny wzrost PKB Niemiec jest motorem rozwoju polskiego przemysłu i eksportu (ponad 6% w pierwszym półroczu 2017 r.). Blisko 30% polskiego eksportu trafia do Niemiec, więc sytuacja w niemieckiej gospodarce wyznacza trend koniunktury w Polsce w nieporównanie większym stopniu niż rodzima polityka gospodarcza. I tu należy szukać zagrożeń w niedalekiej przyszłości.
Brak spójnej wizji unowocześniania gospodarki i upraszczania mechanizmów biurokratycznych i podatkowych, nie tylko osłabią dynamikę, ale prawdopodobnie doprowadzą do stagnacji. Chaotyczne i doraźnie uchwalane przepisy, rozdawnictwo, interwencjonizm to hamulce rozwoju przedsiębiorczości. Izolacja polityczna i ciągłe zmiany w prawie nie stwarzają w Unii Europejskiej dobrego klimatu dla przyciągania inwestycji zagranicznych do Polski. Z drugiej strony nie widać żadnego realnego działania rządzących, promującego innowacje, zachęcającego przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój – współczesne koła zamachowe w rozwiniętych gospodarkach.
Bez pakietu zachęt i ulg podatkowych Polska gospodarka coraz bardziej będzie zostawała w tyle za tymi, którzy wyznaczają drogę do nowoczesności. W tej kwestii, sprawdzająca się dotąd w Polsce zasada: „wystarczy, że Państwo nie przeszkadza prywatnej przedsiębiorczości”, wydaje się jednak niewystarczająca.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter