Wyzwania dla branży TSL

Wyzwania dla branży TSL

Dwie dekady temu branża TSL otrzymała szansę rozwoju, gdyż globalizacja i e-commerce doprowadziły do drastycznego zwiększenia wolumenu potoków przesyłek, w tym przede wszystkim kurierskich. Rozpoczęta w drugiej dekadzie XXI w. epoka cyfryzacji i upowszechnienie telekomunikacji mobilnej oraz wywrotowe innowacje (disrupiton innovation) w handlu przynoszą nowe wyzwania dla branży TSL.

W najbardziej drastycznym scenariuszu przemian, w najbliższych latach, może dojść do detronizacji liderów tej branży. Stanie się tak, jeśli Amazon, Hermes i inne organizacje wdrażające nowe modele biznesowe osiągną skalę działalności przekraczającą skalę działania współczesnych graczy globalnych. Wówczas korzystanie z usług operatorów TSL (outsourcing) nie będzie dawało żadnych korzyści dla dystrybutorów korzystających z platform e-commerce. Przy zastosowaniu dronów i robotów, czyli nowych rozwiązań technicznych, które do tej pory są rzadko wykorzystywane w branży TSL, dystrybutorzy ci zdecydują się na samoobsługę logistyczną, co może doprowadzić branżę TSL do strukturalnego kryzysu.

Prof. dr hab. Wojciech Paprocki

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter