Skrócić łańcuch dostaw

Skrócić łańcuch dostaw

Ogromne zadanie dla logistyki mają do odegrania innowacje. Myślenie out of the box to podstawa w łańcuchu dostaw. Nie zawsze najważniejsze jest, by robić coś taniej, ważne jest też, by robić coś inaczej. IKEA kiedyś wymyśliła meble, które dziś składa się w domach na całym świecie. Może np. w logistyce AGD można wymyślić np. coś podobnego, a składanie elementów sprzętu gospodarstwa domowego pozostawić lokalnym firmom na miejscu. Może to jest fantazja, a może nie?

Nie wszystko załatwi technologia, liczy się też dobra wola i elastyczność, czyli cechy, którymi odznacza się człowiek. Technologia jest bardzo ważna dla łańcucha dostaw i systemy informatyczne będą się ciągle rozwijać, ale należy brać pod uwagę, czego oczekują ludzie. Logistyka musi uwzględniać potrzeby i uczucia ludzi i dopiero gdy powiąże się to wszystko ze sobą, mogą być pożądane efekty.

Obecnie zarządzanie łańcuchem dostaw sprowadza się do zrozumienia połączeń, jakie występują w łańcuchu dostaw i na skracaniu ogniw tego łańcucha. Dziś ważniejsze jest projektowanie łańcucha dostaw niż jego doskonalenie. Kluczową rolę w tym projektowaniu odgrywa komunikacja, która jest substytutem fizycznych procesów, których można uniknąć wykorzystując narzędzia do komunikacji. Innym czynnikiem przyczyniającym się do lepszego projektowania łańcucha dostaw jest wykorzystanie zasobów poprzez dzielenie się nimi.

Prof. Peter Klaus

Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express w Polsce
Za dobrą koniunkturę na rynku odpowiadają pozytywne wskaźniki gospodarcze Polski m.in. w postaci 4% wzrostu PKB w całym 2017 roku, a także utrzymująca się wysoka dynamika eksportu i importu. Od wielu lat bowiem handel zagraniczny pełni istotną rolę w polskiej gospodarce, zawdzięczając to wzrastającej aktywności polskich przedsiębiorców zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Dobre wyniki branży logistycznej to przede wszystkim efekt rosnącej koniunktury gospodarczej. Wzrost popytu krajowego jest zasługą m.in. zwiększenia płacy minimalnej czy programu 500+. Spadek bezrobocia oznacza również, że większa grupa osób dysponuje większymi dochodami. Wzrost wymiany zagranicznej jest częściowo efektem rozwoju wzrostu importu.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Piotr Sukiennik, dyrektor generalny CE w FM Logisitc
W ostatnim okresie gospodarka, nie tylko Polska, ale także innych krajów, ma się dobrze. Nasz rodzimy wzrost gospodarczy przyspieszył do ok. 4%, a zapowiada się, że III kwartał tego roku będzie jeszcze lepszy. Trzeba jednak pamiętać, że wzrost napędza głównie konsumpcja wynikająca z wpompowania w kieszenie polskich gospodarstw domowych ponad 29 mld zł z programu 500 +.

czytaj więcej »

Newsletter