Skrócić łańcuch dostaw

Skrócić łańcuch dostaw

Ogromne zadanie dla logistyki mają do odegrania innowacje. Myślenie out of the box to podstawa w łańcuchu dostaw. Nie zawsze najważniejsze jest, by robić coś taniej, ważne jest też, by robić coś inaczej. IKEA kiedyś wymyśliła meble, które dziś składa się w domach na całym świecie. Może np. w logistyce AGD można wymyślić np. coś podobnego, a składanie elementów sprzętu gospodarstwa domowego pozostawić lokalnym firmom na miejscu. Może to jest fantazja, a może nie?

Nie wszystko załatwi technologia, liczy się też dobra wola i elastyczność, czyli cechy, którymi odznacza się człowiek. Technologia jest bardzo ważna dla łańcucha dostaw i systemy informatyczne będą się ciągle rozwijać, ale należy brać pod uwagę, czego oczekują ludzie. Logistyka musi uwzględniać potrzeby i uczucia ludzi i dopiero gdy powiąże się to wszystko ze sobą, mogą być pożądane efekty.

Obecnie zarządzanie łańcuchem dostaw sprowadza się do zrozumienia połączeń, jakie występują w łańcuchu dostaw i na skracaniu ogniw tego łańcucha. Dziś ważniejsze jest projektowanie łańcucha dostaw niż jego doskonalenie. Kluczową rolę w tym projektowaniu odgrywa komunikacja, która jest substytutem fizycznych procesów, których można uniknąć wykorzystując narzędzia do komunikacji. Innym czynnikiem przyczyniającym się do lepszego projektowania łańcucha dostaw jest wykorzystanie zasobów poprzez dzielenie się nimi.

Prof. Peter Klaus

Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Zewnętrzne usługi logistyczne

Zewnętrzne usługi logistyczne

Michał Wochna, dyrektor ds. logistyki, Spedimex Sp. z o.o.
Zmiany w zachowaniu konsumentów, jakie dokonały w ciągu ostatnich kilkunastu lat, wpływają na podejście firm do logistyki. Postępująca presja nabywców wymusza coraz szybsze tempo realizowania zleceń.

czytaj więcej »

Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics
Można powiedzieć, że układ planet wyjątkowo sprzyjał sektorowi logistycznemu w Polsce w ciągu ostatnich 2 czy 3 lat: rosnąca konsumpcja krajowa przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na dystrybucję i lokalne zakłady produkcyjne; a gospodarka europejska, zwłaszcza Niemiec, które zdecydowanie są głównym partnerem gospodarczym Polski, znowu zaczęła rosnąć.

czytaj więcej »

Newsletter