Skrócić łańcuch dostaw

Skrócić łańcuch dostaw

Ogromne zadanie dla logistyki mają do odegrania innowacje. Myślenie out of the box to podstawa w łańcuchu dostaw. Nie zawsze najważniejsze jest, by robić coś taniej, ważne jest też, by robić coś inaczej. IKEA kiedyś wymyśliła meble, które dziś składa się w domach na całym świecie. Może np. w logistyce AGD można wymyślić np. coś podobnego, a składanie elementów sprzętu gospodarstwa domowego pozostawić lokalnym firmom na miejscu. Może to jest fantazja, a może nie?

Nie wszystko załatwi technologia, liczy się też dobra wola i elastyczność, czyli cechy, którymi odznacza się człowiek. Technologia jest bardzo ważna dla łańcucha dostaw i systemy informatyczne będą się ciągle rozwijać, ale należy brać pod uwagę, czego oczekują ludzie. Logistyka musi uwzględniać potrzeby i uczucia ludzi i dopiero gdy powiąże się to wszystko ze sobą, mogą być pożądane efekty.

Obecnie zarządzanie łańcuchem dostaw sprowadza się do zrozumienia połączeń, jakie występują w łańcuchu dostaw i na skracaniu ogniw tego łańcucha. Dziś ważniejsze jest projektowanie łańcucha dostaw niż jego doskonalenie. Kluczową rolę w tym projektowaniu odgrywa komunikacja, która jest substytutem fizycznych procesów, których można uniknąć wykorzystując narzędzia do komunikacji. Innym czynnikiem przyczyniającym się do lepszego projektowania łańcucha dostaw jest wykorzystanie zasobów poprzez dzielenie się nimi.

Prof. Peter Klaus

Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Budowanie przewagi

Budowanie przewagi

Teodor Kula, dyrektor zarządzający ESA Logistika Polska, Chieff Bussinss Developement Officer ESA Group
Naturalne w dzisiejszych czasach jest korzytanie z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie transportu i magazynowania towarów, jednak w mojej opinii to mniej popularne usługi typu in-house są w stanie znacząco wpłynąć na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy.

czytaj więcej »

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

Outsourcing pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów logistycznych

dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce
Wraz z poprawą koniunktury i rewolucyjnymi niemal zmianami w handlu, uruchomionymi przez upowszechnienie się Internetu, firmy zlecają operatorom coraz więcej zadań logistycznych.

czytaj więcej »

Większe powierzchnie magazynowe

Większe powierzchnie magazynowe

Michał Czarnecki, Vice President, Head of Leasing Prologis w Polsce
Zapotrzebowanie na coraz większą powierzchnię magazynową rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu transakcje ok. 20 000 m2 były rzadkością, to dziś stały się praktycznie codziennością.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter