Skrócić łańcuch dostaw

Skrócić łańcuch dostaw

Ogromne zadanie dla logistyki mają do odegrania innowacje. Myślenie out of the box to podstawa w łańcuchu dostaw. Nie zawsze najważniejsze jest, by robić coś taniej, ważne jest też, by robić coś inaczej. IKEA kiedyś wymyśliła meble, które dziś składa się w domach na całym świecie. Może np. w logistyce AGD można wymyślić np. coś podobnego, a składanie elementów sprzętu gospodarstwa domowego pozostawić lokalnym firmom na miejscu. Może to jest fantazja, a może nie?

Nie wszystko załatwi technologia, liczy się też dobra wola i elastyczność, czyli cechy, którymi odznacza się człowiek. Technologia jest bardzo ważna dla łańcucha dostaw i systemy informatyczne będą się ciągle rozwijać, ale należy brać pod uwagę, czego oczekują ludzie. Logistyka musi uwzględniać potrzeby i uczucia ludzi i dopiero gdy powiąże się to wszystko ze sobą, mogą być pożądane efekty.

Obecnie zarządzanie łańcuchem dostaw sprowadza się do zrozumienia połączeń, jakie występują w łańcuchu dostaw i na skracaniu ogniw tego łańcucha. Dziś ważniejsze jest projektowanie łańcucha dostaw niż jego doskonalenie. Kluczową rolę w tym projektowaniu odgrywa komunikacja, która jest substytutem fizycznych procesów, których można uniknąć wykorzystując narzędzia do komunikacji. Innym czynnikiem przyczyniającym się do lepszego projektowania łańcucha dostaw jest wykorzystanie zasobów poprzez dzielenie się nimi.

Prof. Peter Klaus

Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Cyfryzacja wspiera zwinność łańcucha dostaw

Przemysł 4.0 oznacza większe wykorzystanie IT, cyfryzację procesów, poprawę zwinności i elastyczności. Logistyka nie jest sama dla siebie lecz musi odpowiadać na potrzeby klientów. Przemysł 4.0 ma kluczową rolę do odegrania w sprostaniu potrzebom klientów, którzy oczekują coraz szybszych i odpowiedzialnych dostaw specjalnie dla nich przygotowanych towarów.

czytaj więcej »

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo

Wyobraźmy sobie łańcuch złożony z wielu ogniw, czy poprawiając wszystkie ogniwa w tym łańcuchu sprawimy, że cały łańcuch będzie silniejszy? Nie! Aby cały łańcuch był silniejszy, wpierw należy zidentyfikować jego najsłabsze ogniwo i je ulepszyć, a dopiero wówczas łańcuch będzie silniejszy.

czytaj więcej »

Wyzwania dla branży TSL

Wyzwania dla branży TSL

Dwie dekady temu branża TSL otrzymała szansę rozwoju, gdyż globalizacja i e-commerce doprowadziły do drastycznego zwiększenia wolumenu potoków przesyłek, w tym przede wszystkim kurierskich. Rozpoczęta w drugiej dekadzie XXI w. epoka cyfryzacji i upowszechnienie telekomunikacji mobilnej oraz wywrotowe innowacje (disrupiton innovation) w handlu przynoszą nowe wyzwania dla branży TSL.

czytaj więcej »

Newsletter